Dánsko kvůli koronaviru zavede povinné roušky v hromadné dopravě

Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne platit příští sobotu, oznámila dnes premiérka Mette Frederiksenová. Zakrývání ústa a nosu v hromadné dopravě tento týden občanům doporučily také vlády ve Finsku a Norsku. Skeptické k rouškám tak ze severských zemí zůstává již jen Švédsko, informovala agentura Reuters.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Dánsko bylo v polovině dubna jednou z prvních zemí, které uvolnily přísná opatření přijatá v březnu v boji proti koronaviru. V posledních týdnech ale začínají denní počty případů infekce opět růst.

Nošení roušek bylo dosud v Dánsku v hromadné dopravě doporučené. Povinné bylo jen v několika obcích včetně druhého největšího dánského města Aarhusu.

Frederiksenová dnes rovněž oznámila, že kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vláda zatím nezruší omezení počtu lidí na shromážděních. Sejít se tak bude dál moci jen sto lidí.

V Dánsku, které má asi 5,8 milionu obyvatel se od počátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo 15.859 lidí. S covidem-19 jich 621 zemřelo.

Nošení roušek tento týden doporučili také ve Finsku a v Norsku. Finská premiérka Sanna Marinová ve čtvrtek uvedla, že by lidé měli nosit roušky tam, kde nelze dodržovat patřičné rozestupy, například v hromadné dopravě. Zdůraznila, že se jedná o doporučení, nikoli nařízení.

Norský ministr zdravotnictví Bent Höie v pátek rovněž doporučil nošení roušek v hromadné dopravě a to v hlavním městě Oslu a jeho okolí.

Poslední severskou zemí, která nenařídila ani nedoporučila zakrývání nosu a úst, tak zůstává Švédsko. "Víme, že v zemích, kde se zvyšuje počet nakažených, jako je Španělsko, Belgie a další, platí nařízení o rouškách a přesto případů přibývá," uvedl ve čtvrtek hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell.

Ve 5,5 milionovém Finsku se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse dosud nakazilo kolem 7700 lidí a 333 jich s covidem-19 zemřelo, ve zhruba stejně velkém Norsku se infikovalo přes 9900 lidí a 261 jich zemřelo. V desetimilionovém Švédsku, které na rozdíl od většiny ostatních zemí v Evropě nezavedlo v březnu plošná karanténní opatření, se nakazilo přes 84.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 5783.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpřísněná opatření zavádí dnes kvůli koronaviru několik zemí

18.09.2020 09:08 Několik zemí dnes zavádí zpřísněná opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru. V Izraeli začne…

Německo má dalších 1916 nakažených, méně než Česko

18.09.2020 08:12 V Německu za uplynulý den přibylo dalších 1916 potvrzených případů nákazy koronavirem, informoval…

Ve Španělsku přibylo přes 11 tisíc nakažených, Madrid asi zpřísní

17.09.2020 21:48 Ve Španělsku přibylo od středy více než 11.000 nových případů nákazy koronavirem a 162 úmrtí…

Německo si chce kvůli viru půjčit téměř 100 miliard eur

17.09.2020 20:59 Německá vláda si hodlá v příštím roce půjčit v čistém vyjádření téměř 100 miliard eur (2,7 bilionu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama