Dánsko reaguje na zhoršení epidemie, rozšířilo omezení na většinu země

Uzavření barů, restaurací, divadel, kin a muzeí se v Dánsku od pátku 11. prosince odpoledne bude nově týkat 80 procent obyvatelstva. Omezení začala už ve středu platit v 38 z 98 dánských správních jednotek, dnes ministr zdravotnictví Magnus Heunicke opatření rozšířil na celkem 69 obcí a jejich okolí, píše agentura Reuters.

Dánsko, Kodaň
doporučujeme

Nová opatření zůstanou v platnosti nejméně do 3. ledna. Důvodem je snaha zastavit šíření koronaviru, Dánsko tento týden zaznamenalo rekordní přírůstky nových případů.

Dánsko chce zavedením rychlotestů a trasováním ještě zvýšit testovací kapacitu, která již teď patří k nejvyšším na světě v přepočtu na obyvatele, uvedl podle agentury Reuters ministr Heunicke. Ministr chce za testování platit i soukromým laboratořím, aby se ještě navýšila kapacita.

Dánsko s 5,8 milionu obyvatel za poslední den zaznamenalo 3132 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od začátku epidemie. Za poslední den se v Dánsku provedlo také nejvíce testů, 110.000, píše Reuters. Celková bilance od začátku epidemie již přesáhla 97.357 nakažených, zemřelo 918 osob s covidem-19.

Zhruba desetimilionové Švédsko dnes ohlásilo rekordní přírůstek nově nakažených koronavirem, 7935 případů, píše Reuters s odvoláním na zdravotnickou agenturu, která statistiky zveřejňuje. Za poslední den zemřelo 58 osob s covidem-19, celkem jich Švédsko eviduje 7354.

Počet obětí v poměru k počtu obyvatel je ve Švédsku několikrát vyšší než v sousedních zemích, ale nižší než v některých jiných státech Evropy, které na rozdíl od Švédska zavedly tvrdá karanténní opatření. Švédsko je ve světě známé svým poměrně benevolentním přístupem v boji s pandemií. Vláda se dlouho situaci snažila zvládnout bez plošných zákazů a příkazů, vydávala doporučení a spoléhala především na zodpovědnost občanů. V poslední době ale i Stockholm opatření zpřísňuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama