Dánsko zatklo tři Íránce, jsou podezřelí ze špionáže

Tři Íránce dnes zatkli v Dánsku pro podezření ze špionáže ve prospěch Saúdské Arábie. Podle šéfa dánské kontrarozvědky Finna Borcha Andersena prováděli špionáž od roku 2012 do loňska a shromažďované informace posílali nejmenované saúdskoarabské tajné službě, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Tři íránští členové Arabského bojového hnutí za osvobození Ahvázu (ASMLA), které usiluje o vytvoření nezávislého státu na jihozápadě Íránu, podle Andersena poskytovali Saúdské Arábii informace o osobách a obchodních společnostech.

Na jihozápadě Íránu se nachází provincie Chúzestán s hlavním městem Ahváz. Tuto oblast bohatou na ropná pole obývají převážně Arabové, kteří usilují o autonomii na íránské vládě.

Dnešní zatčení souvisí s operací z loňského října, kdy policie zatkla norského občana íránského původu, uvedl Andersen. Nora obvinila z toho, že se spolupodílel na přípravě atentátu na oponenty íránské vlády. Dotyčný, jehož dánské úřady podezřívají z toho, že nejmenované íránské rozvědce pomáhal "působit v Dánsku", je nyní ve vazbě, kde čeká na soud. Podezřelý jakákoli obvinění odmítá. Policejní zásah, při němž byl zatčen, si vyžádal chvilkové odříznutí ostrova, na němž se nachází dánská metropole Kodaň, od ostatních dánských ostrovů.

Dánská tajná služba v roce 2018 oznámila, že íránská rozvědka plánovala na dánském území atentát, jehož terčem měl být právě íránský opoziční aktivista a vůdce dánské pobočky ASMLA.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama