Dánsko zatklo tři Íránce, jsou podezřelí ze špionáže

Tři Íránce dnes zatkli v Dánsku pro podezření ze špionáže ve prospěch Saúdské Arábie. Podle šéfa dánské kontrarozvědky Finna Borcha Andersena prováděli špionáž od roku 2012 do loňska a shromažďované informace posílali nejmenované saúdskoarabské tajné službě, informovala agentura AP.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tři íránští členové Arabského bojového hnutí za osvobození Ahvázu (ASMLA), které usiluje o vytvoření nezávislého státu na jihozápadě Íránu, podle Andersena poskytovali Saúdské Arábii informace o osobách a obchodních společnostech.

Na jihozápadě Íránu se nachází provincie Chúzestán s hlavním městem Ahváz. Tuto oblast bohatou na ropná pole obývají převážně Arabové, kteří usilují o autonomii na íránské vládě.

Dnešní zatčení souvisí s operací z loňského října, kdy policie zatkla norského občana íránského původu, uvedl Andersen. Nora obvinila z toho, že se spolupodílel na přípravě atentátu na oponenty íránské vlády. Dotyčný, jehož dánské úřady podezřívají z toho, že nejmenované íránské rozvědce pomáhal "působit v Dánsku", je nyní ve vazbě, kde čeká na soud. Podezřelý jakákoli obvinění odmítá. Policejní zásah, při němž byl zatčen, si vyžádal chvilkové odříznutí ostrova, na němž se nachází dánská metropole Kodaň, od ostatních dánských ostrovů.

Dánská tajná služba v roce 2018 oznámila, že íránská rozvědka plánovala na dánském území atentát, jehož terčem měl být právě íránský opoziční aktivista a vůdce dánské pobočky ASMLA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Humanitární loď Ocean Viking je na Sicílii, 180 migrantů opouští palubu

07.07.2020 07:51 V sicilském přístavu Porto Empedocle v noci na dnešek začalo vyloďování 180 migrantů, které ve…

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici

07.07.2020 01:09 Aktualizováno Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa.…

Brutální útok na řidiče autobusu ve Francii. Odmítl lidi bez roušky, ti ho…

06.07.2020 22:46 Aktualizováno Terčem brutálního útoku se ve městě Bayonne na jihozápadě Francie stal řidič autobusu, který…

Německý soud zrušil uzavírku okresu zasaženého nákazou na jatkách

06.07.2020 21:17 Soud v Německu dnes zrušil uzavírku okresu Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy