Dánský soud poslal do vězení dvojici Švédů za bombový útok na berní úřad

Dánský soud dnes uznal dvojicí švédských občanů vinnou z loňského bombového útoku na daňový úřad v Kodani a poslal je do vězení na čtyři a na pět let. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Motiv činu zůstává nejasný, ale soud ho neklasifikoval jako teroristický.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Kodaňský soud usvědčil muže ve věku 23 a 24 let z toho, že převezli bombu přes Öresundský most, který spojuje švédské Malmö s dánským hlavním městem Kodaní. Výbušné zařízení odpálili loni 6. srpna při činu, který obžaloba označila za "takřka teroristický útok".

Výbuch způsobil značné materiální škody, ale naštěstí jen lehce zranil jednoho člověka. Exploze rozbila prosklené dveře a okna a sežehla kovové obložení u hlavního vchodu do budovy v kodaňské městské části Nordhavn.

Mladšího z dvojice, Nurettina Nuraye Syuleymana, švédská policie zatkla týden po explozi. Druhý muž, Zacharias Tamer Hamzi, byl zadržen loni v září na kodaňském letišti.

Státní zastupitelství pro přátele od dětství požadovala doživotní tresty. Ani jeden z nich nebyl v minulosti usvědčen z vážného trestného činu. "Jsem rád, že můj klient byl odsouzen za nejmírnější obvinění," konstatoval Michael Juul Eriksen, obhájce Hamziho, který jemuž soud uložil pětiletý trest.

Syuleyman se teprve rozhodne, zda se proti rozsudku odvolá, řekl obhájce druhého odsouzeného Kaare Traberg Smidt. Oba odsouzení byli natrvalo vyhoštěni z Dánska a tresty si odpykají ve Švédsku.

Dánsko loni v listopadu dočasně obnovilo hraniční kontroly na pomezí se Švédskem poté, co byli švédští občané podezíráni z podílu na několika vážných útocích v dánské metropoli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 11:40 Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 11:09 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

V Bělorusku pokračují protesty, zemřel jeden člověk

11.08.2020 10:15 Aktualizováno V Bělorusku v noci na dnešek pokračovaly demonstrace proti průběhu a předpokládaném zfalšování…

Na nejvyšší hoře Rakouska se zranil český turista

11.08.2020 10:00 Lehké zranění utrpěl 59letý Čech, který se v pondělí zřítil do trhliny v ledovci při sestupu z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama