Darujete své orgány? Německo zavádí registr. Pravidlo, které platí v ČR, neprošlo

Zvýšit šance na přežití pro zhruba 9000 lidí v Německu, kteří potřebují transplantaci, má zákon, který dnes schválil Spolkový sněm. Počítá s tím, že vznikne registr, v němž budou všichni občané moci přes internet jednoduše stanovit, jestli po smrti darují své orgány. Řešení, které počítalo s tím, že dárci budou automaticky všichni, pokud výslovně nevyjádří nesouhlas, dnes parlamentem neprošlo.

Tento návrh prosazoval ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU), který si od něj sliboval, že se výrazně zvýší počet dárců orgánů. Loni byly po jejich smrti orgány odebrány jen 932 lidem, což je o 23 méně než v roce 2018, i když se o tématu vedla široká veřejná debata. Zatím nejméně - jen 797 - jich v poslední dekádě bylo v roce 2017.

Die Abstimmung zur Reform der #Organspende läuft! pic.twitter.com/ZG8xNtMt6w

— BMG (@BMG_Bund) January 16, 2020

Dárcem orgánů se ve spolkové republice po smrti může stát jen člověk, který s tím dopředu výslovně souhlasil. Speciální průkaz, který úřady v takových případech vystavují, mělo v roce 2018 na 36 procent Němců. Připravenost darovat po smrti své orgány přitom ve stejném roce v průzkumu veřejného mínění dal najevo dvojnásobek lidí.

Propagátoři návrhu ministerstva zdravotnictví, který by okruh dárců nejspíš výrazně rozšířil, argumentovali tím, že jde o jednoduché a nebyrokratické řešení, které ale zároveň neznamená žádnou povinnost darovat orgány. Každý by se nadále mohl svobodně rozhodnout. Kritici ale tvrdili, že by i tak šlo o zásah do osobních svobod.

Poslanci, kteří při hlasování nebyli vázáni žádným stranickým doporučením, nakonec dali za pravdu kritikům. Dárci tak musí i nadále výslovně k transplantaci orgánů svolit. Aby jich v dalších letech přibylo, budou mít možnost se jednoduše registrovat na internetu. Úřady veřejné správy jim také třeba při žádosti o nový občanský průkazu poskytnou o registru informace. K zaznamenání, jestli souhlasí s darováním svých orgánů, či nikoliv, je mají vyzývat i lékaři. Žádné konkrétní doporučení, pro kterou z možností se rozhodnout, ale dávat nemají.

S možností, že budou darovat orgány všichni, kdo předem nevyjádřili nesouhlas, počítají podle německé veřejnoprávní televize ARD zákony v asi 20 evropských zemích. Patří mezi ně i Česká republika.

Související

Více souvisejících

Německo transplantace Zdravotnictví pacienti Jens Spahn (CDU)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 59 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy