"Démoni minulosti se vrací." Steinmeier a Rivlin vyzvali k boji proti antisemitismu

Prezidenti Německa a Izraele Frank-Walter Steinmeier a Reuven Rivlin dnes vyzvali k boji proti antisemitismu. Hlavy obou států se poprvé společně účastnily každoroční vzpomínky na miliony obětí nacismu v německém Spolkovém sněmu.

Frank-Walter Steinmeier
doporučujeme

Steinmeier dnes varoval před návratem autoritářského myšlení do Německa a vyzval k odhodlanému boji proti antisemitismu a rasismu. "Povstaňme proti starému démonu v nové době," vyzval dnes německý prezident, citovaný agenturou DPA. Démoni minulosti se dnes ukazují v novém hávu, varoval Steinmeier. Své autoritářské myšlení podle německého prezidenta prezentují jako vizi, jako lepší odpovědi na otázky současnosti.

"Rasismus, nacionalismus a válčení se nesmí opakovat," prohlásil izraelský prezident Rivlin. Také on varoval před duchy minulosti, kteří podle něj opět pronikli do Evropy. Rivlin poukázal na nacionalismus, xenofobii a nenávistný a extrémní antisemitismus.

Neustálé zpracovávání zločinů holokaustu umožnilo načít novou kapitolu, poznamenal Rivlin. Německo se přitom podle něj i se svými dějinami hrůzy stalo majákem pro zodpovědnost a umírněné síly.

V boji proti antisemitismu je třeba pokračovat každou generaci, řekl izraelský prezident. "Stojím zde, abych vám řekl, že stát Izrael a Německo jsou skutečnými partnery. Čelíme tomu společně svými hodnotami," prohlásil Rivlin.

Jenom v koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi v okupovaném Polsku nacistický režim zavraždil nejméně 1,1 milionu lidí, převážně Židů. Přeživší tam před 75 lety, 27. ledna 1945 osvobodila Rudá armáda. V celé Evropě padlo holokaustu za oběť na šest milionů Židů. Druhá světová válka vyvolaná nacistickým Německem si dohromady vyžádala v Evropě a Asii nejméně 55 milionů obětí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama