"Démoni minulosti se vrací." Steinmeier a Rivlin vyzvali k boji proti antisemitismu

Prezidenti Německa a Izraele Frank-Walter Steinmeier a Reuven Rivlin dnes vyzvali k boji proti antisemitismu. Hlavy obou států se poprvé společně účastnily každoroční vzpomínky na miliony obětí nacismu v německém Spolkovém sněmu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Frank-Walter Steinmeier
doporučujeme

Steinmeier dnes varoval před návratem autoritářského myšlení do Německa a vyzval k odhodlanému boji proti antisemitismu a rasismu. "Povstaňme proti starému démonu v nové době," vyzval dnes německý prezident, citovaný agenturou DPA. Démoni minulosti se dnes ukazují v novém hávu, varoval Steinmeier. Své autoritářské myšlení podle německého prezidenta prezentují jako vizi, jako lepší odpovědi na otázky současnosti.

"Rasismus, nacionalismus a válčení se nesmí opakovat," prohlásil izraelský prezident Rivlin. Také on varoval před duchy minulosti, kteří podle něj opět pronikli do Evropy. Rivlin poukázal na nacionalismus, xenofobii a nenávistný a extrémní antisemitismus.

Neustálé zpracovávání zločinů holokaustu umožnilo načít novou kapitolu, poznamenal Rivlin. Německo se přitom podle něj i se svými dějinami hrůzy stalo majákem pro zodpovědnost a umírněné síly.

V boji proti antisemitismu je třeba pokračovat každou generaci, řekl izraelský prezident. "Stojím zde, abych vám řekl, že stát Izrael a Německo jsou skutečnými partnery. Čelíme tomu společně svými hodnotami," prohlásil Rivlin.

Jenom v koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi v okupovaném Polsku nacistický režim zavraždil nejméně 1,1 milionu lidí, převážně Židů. Přeživší tam před 75 lety, 27. ledna 1945 osvobodila Rudá armáda. V celé Evropě padlo holokaustu za oběť na šest milionů Židů. Druhá světová válka vyvolaná nacistickým Německem si dohromady vyžádala v Evropě a Asii nejméně 55 milionů obětí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama