Demonstrace v Bratislavě: Katolíci kritizovali istanbulskou úmluvu, kontroverzní kněz poslal video

Stovky věřících Slováků dnes přišly do centra Bratislavy na modlitební shromáždění, které svolali křesťanští aktivisté proti istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Mezinárodní dokument Bratislava sice neratifikovala, téma ale na katolickém Slovensku zasáhlo do kampaně před nadcházejícími volbami. Akce se zúčastnilo i několik politiků.

"Toto setkání pořádáme proto, že třetím rokem chodíme po Slovensku, hovoříme o rizicích istanbulské úmluvy a modlíme se za to, aby byla vrácena (Radě Evropy)," řekl ČTK ředitel spišské katolické charity Pavol Vilček, který byl jedním z řečníků na shromáždění. Dodal, že akce má sloužit jako výzva po všechny slovenské politiky, aby země odstoupila od úmluvy. Istanbulskou úmluvu označil Vilček za ideologický dokument.

Shromáždění se nakonec nezúčastnil silně konzervativní katolický kněz Marián Kuffa, který je známý svým vystupováním proti liberálům a komentováním společenského a politického vývoje v zemi. Za to ho již představitelé církve kritizovali a biskup mu účast na zmíněné bratislavské akci nedoporučil. K přítomným věřícím ale Kuffa promluvil prostřednictvím videonahrávky.

Na shromáždění přišli také šéf krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba a předseda sněmovny a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko, jehož strana se potýká s poklesem popularity a v průzkumech se pohybuje těsně nad hranicí pěti procent potřebných pro vstup do sněmovny. Jak Kotleba, tak Danko dlouhodobě vystupují proti istanbulské úmluvě. Danko v současné předvolební kampani opakovaně kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovou za její údajnou nečinnost při odmítnutí ratifikace úmluvy, která je prezidentskou smlouvou.

Slovenský parlament loni schválil dvě usnesení proti zmíněné úmluvě. Podle Čaputové i některých ústavních právníků ale sněmovna nehlasovala o samotném textu dokumentu, proto prezidentka nemůže oznámit Radě Evropy nesouhlas Bratislavy s úmluvou. Také premiér a místopředseda vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Peter Pellegrini v pondělí po schůzce s Čaputovou a Dankem řekl, že ratifikace úmluvy na Slovensku nezačala. Premiér rovněž navrhl spustit proceduru odvolání slovenského podpisu pod úmluvou. Dokument země podepsala v roce 2011.

Podle organizátorů modlitebního shromáždění by schválení úmluvy například umožnilo dětem, aby si vybrali pohlaví. Tvrdili rovněž, že dokument je namířen proti tradicím a zvykům a že otevře dveře uprchlíkům, kteří si budou stěžovat na diskriminaci na základě pohlaví.

Úmluva Rady Evropy vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění kroků proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli. Úmluvu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde dokument rovněž vyvolal rozporuplné reakce.

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách Slovensko Bratislava Církev Demonstrace na Slovensku

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy