Demonstrace v Bratislavě: Katolíci kritizovali istanbulskou úmluvu, kontroverzní kněz poslal video

Stovky věřících Slováků dnes přišly do centra Bratislavy na modlitební shromáždění, které svolali křesťanští aktivisté proti istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Mezinárodní dokument Bratislava sice neratifikovala, téma ale na katolickém Slovensku zasáhlo do kampaně před nadcházejícími volbami. Akce se zúčastnilo i několik politiků.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bratislava
doporučujeme

"Toto setkání pořádáme proto, že třetím rokem chodíme po Slovensku, hovoříme o rizicích istanbulské úmluvy a modlíme se za to, aby byla vrácena (Radě Evropy)," řekl ČTK ředitel spišské katolické charity Pavol Vilček, který byl jedním z řečníků na shromáždění. Dodal, že akce má sloužit jako výzva po všechny slovenské politiky, aby země odstoupila od úmluvy. Istanbulskou úmluvu označil Vilček za ideologický dokument.

Shromáždění se nakonec nezúčastnil silně konzervativní katolický kněz Marián Kuffa, který je známý svým vystupováním proti liberálům a komentováním společenského a politického vývoje v zemi. Za to ho již představitelé církve kritizovali a biskup mu účast na zmíněné bratislavské akci nedoporučil. K přítomným věřícím ale Kuffa promluvil prostřednictvím videonahrávky.

Na shromáždění přišli také šéf krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba a předseda sněmovny a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko, jehož strana se potýká s poklesem popularity a v průzkumech se pohybuje těsně nad hranicí pěti procent potřebných pro vstup do sněmovny. Jak Kotleba, tak Danko dlouhodobě vystupují proti istanbulské úmluvě. Danko v současné předvolební kampani opakovaně kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovou za její údajnou nečinnost při odmítnutí ratifikace úmluvy, která je prezidentskou smlouvou.

Slovenský parlament loni schválil dvě usnesení proti zmíněné úmluvě. Podle Čaputové i některých ústavních právníků ale sněmovna nehlasovala o samotném textu dokumentu, proto prezidentka nemůže oznámit Radě Evropy nesouhlas Bratislavy s úmluvou. Také premiér a místopředseda vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Peter Pellegrini v pondělí po schůzce s Čaputovou a Dankem řekl, že ratifikace úmluvy na Slovensku nezačala. Premiér rovněž navrhl spustit proceduru odvolání slovenského podpisu pod úmluvou. Dokument země podepsala v roce 2011.

Podle organizátorů modlitebního shromáždění by schválení úmluvy například umožnilo dětem, aby si vybrali pohlaví. Tvrdili rovněž, že dokument je namířen proti tradicím a zvykům a že otevře dveře uprchlíkům, kteří si budou stěžovat na diskriminaci na základě pohlaví.

Úmluva Rady Evropy vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění kroků proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli. Úmluvu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde dokument rovněž vyvolal rozporuplné reakce.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspěch Kotlebovců by mohl otřást demokracií na Slovensku, píše Spiegel

22.02.2020 07:31 Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících…

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

22.02.2020 00:01 NÁZOR - Západní bezpečnostní složky donedávna zřejmě podceňovaly hrozbu bělošských rasistů a příliš…

Rozpočtový summit EU skončil. K dohodě se nedospělo

21.02.2020 21:29 Aktualizováno Mimořádný summit Evropské unie věnovaný víceletému rozpočtu bloku dnes večer po dvou dnech skončil…

Neúspěch summitu EU podle Babiše českou ekonomiku neohrozí

21.02.2020 21:14 Dnešní výsledek summitu Evropské unie rozpočtu EU na další období, který skončil bez dohody,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama