Demonstrace v Řecku se zvrtly v násilnosti, policie pozatýkala 32 lidí

Řecká policie zatkla 32 lidí kvůli násilnostem po nedělním průvodu na počest obětí krvavě potlačeného povstání řeckých studentů proti diktatuře v roce 1973. Informovala o tom dnes agentura AFP. Řekové si o víkendu připomněli 46. výročí studentského povstání proti vojenské juntě.

Přidejte svůj názor

Protesty v Řecku
doporučujeme

"V některých případech se skupiny lidí pokusily o nedovolené akce a útočily na policejní síly," uvedla policie v tiskové zprávě vydané v noci na dnešek.

zdroj: YouTube

Většina incidentů je hlášena z aténské čtvrti Exarchia, kde naopak policejní síly čelí obviněním, že svévolně útočily na demonstranty. Jedna žena podle AFP uvedla, že na ulici dostala úder do hlavy, zatímco jeden z novinářů tvrdí, že schytal ránu, když násilnosti natáčel.

Mnoho mladých lidí bylo podle policie zatčeno, když se na střeše jednoho domu v Aténách našly zápalné lahve a kameny.

V neděli manifestovalo v Aténách a dalších řeckých městech více než 30.000 lidí, aby si připomněli studentské povstání ze 17. listopadu 1973. Vzpomínkové akce se konají každoročně a ty letošní, jichž se jen v ulicích hlavního města zúčastnilo asi 20.000 lidí, byly první od červencového ustavení nové konzervativní vlády premiéra Kyriakose Mitsotakise.

Nynější vláda slibuje mimo jiné posílení bezpečnosti, nedělní manifestace se konala za přísného policejního dohledu. Předchozí levicový premiér Alexis Tsipras na sociálních sítích vyjádřil radost z "masivní a pokojné demonstrace". Podle něj šlo o odpověď na autoritářství a represi nové vlády.

Nedělní průvod směřoval od areálu Národní technické univerzity, kde před 46 lety studentské povstání začalo. Cílem demonstrantů bylo velvyslanectví Spojených států, které podle přesvědčení mnohých podporovaly vojenskou diktaturu ovládající řeckou politickou scénu v letech 1967 až 1974. Studentské povstání v roce 1973 vojáci potlačili s pomocí tanků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby Velká Británie 2019: Konzervativci Borise Johnsona jasně vyhráli.…

13.12.2019 00:13 Aktualizováno Předčasné parlamentní volby v Británii vyhrála dnes Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona.…

Jednání o klimatické neutralitě EU dohodu nepřinesla

12.12.2019 22:02 Mezi lídry členských zemí Evropské unie ani po třech hodinách jednání o podpoře klimatické…

Francie uleví Řecku. Přijme stovky azylantů

12.12.2019 20:12 Francie přijme v příštích měsících 400 žadatelů o azyl, kteří nyní pobývají v táborech pro migranty…

Trump se opět navezl do aktivistky Grety, ta ho vzápětí zpražila

12.12.2019 17:49 Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém dnešním ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama