Demonstranti v Bulharsku házeli na budovu vlády prasečí uši

Účastníci demonstrace proti bulharskému premiérovi Bojku Borisovovi a jeho kabinetu naházeli na budovu vlády prasečí uši. Jednalo se o další z řady protestů proti "mafiánskému stylu vládnutí", které se v Sofii a jiných městech odehrávají již téměř tři týdny. Organizátoři plánují na středu celostátní blokádu, uvedla agentura DPA.

Bojko Borisov
doporučujeme

Nedělní protest, který se uskutečnil již 18. den po sobě, měl podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda slabší účast než předchozí. K 20:00 se sešlo zhruba 300 lidí, některé ulice musely být uzavřeny pro dopravu.

zdroj: YouTube

Demonstranti před budovou vlády sehráli divadelní scénku, při níž symbolicky zavřeli do vězeňské cely premiéra Borisova i generálního prokurátora Ivana Geševa v souvislosti se zatčením dvou poradců prezidenta Rumena Radeva, který je silným politickým oponentem předsedy vlády. Rezignace obou patří k základním požadavkům protestujících. Požadovali také zrušení ohlášené reformy zdravotnictví a konec korupce při výstavbě na černomořském pobřeží.

Organizátor protestů Nikolaj Hadžigenov ve veřejnoprávním rozhlase uvedl, že na středu se chystá "vrchol eskalace" v podobě "celonárodní manifestace v Sofii a blokád v celé zemi". Zopakoval požadavek na odstoupení Borisova a jeho vlády, jakož i vypsání předčasných voleb. Ty řádné by se měly uskutečnit v březnu 2021.

Borisov již dříve sdělil, že odstoupit nehodlá. Zdůvodnil to mimo jiné nutností provést Bulharsko pandemií covidu-19 a z ní vyplývající ekonomickou krizí. V pátek ale vyměnil pět členů svého vládního týmu, byť ústupek demonstranty neuklidnil. Začátkem tohoto týdne Borisovova vláda přestála v parlamentu hlasování o důvěře v parlamentu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Laboratoře na Slovensku hlásí nejvíce nakažených od 12. ledna

24.02.2021 17:33 Aktualizováno Laboratorní testy na pětimilionovém Slovensku za úterý potvrdily 3547 nových případů nákazy…

Čechy čeká v Polsku bez testu či oočkování povinná karanténa

24.02.2021 17:13 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Francouzskou vládu znepokojuje epidemická situace v deseti oblastech

24.02.2021 15:50 Epidemická situace v souvislosti s koronavirovou nákazou je "znepokojivá" v přibližně deseti…

V Belgii stane před soudem 14 údajných kompliců útočníků z Paříže

24.02.2021 14:45 Čtrnáct lidí podezřelých z napomáhání autorům teroristických útoků v Paříži z roku 2015 stane před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama