Demonstranti v Bulharsku házeli na budovu vlády prasečí uši

Účastníci demonstrace proti bulharskému premiérovi Bojku Borisovovi a jeho kabinetu naházeli na budovu vlády prasečí uši. Jednalo se o další z řady protestů proti "mafiánskému stylu vládnutí", které se v Sofii a jiných městech odehrávají již téměř tři týdny. Organizátoři plánují na středu celostátní blokádu, uvedla agentura DPA.

Bojko Borisov
doporučujeme

Nedělní protest, který se uskutečnil již 18. den po sobě, měl podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda slabší účast než předchozí. K 20:00 se sešlo zhruba 300 lidí, některé ulice musely být uzavřeny pro dopravu.

zdroj: YouTube

Demonstranti před budovou vlády sehráli divadelní scénku, při níž symbolicky zavřeli do vězeňské cely premiéra Borisova i generálního prokurátora Ivana Geševa v souvislosti se zatčením dvou poradců prezidenta Rumena Radeva, který je silným politickým oponentem předsedy vlády. Rezignace obou patří k základním požadavkům protestujících. Požadovali také zrušení ohlášené reformy zdravotnictví a konec korupce při výstavbě na černomořském pobřeží.

Organizátor protestů Nikolaj Hadžigenov ve veřejnoprávním rozhlase uvedl, že na středu se chystá "vrchol eskalace" v podobě "celonárodní manifestace v Sofii a blokád v celé zemi". Zopakoval požadavek na odstoupení Borisova a jeho vlády, jakož i vypsání předčasných voleb. Ty řádné by se měly uskutečnit v březnu 2021.

Borisov již dříve sdělil, že odstoupit nehodlá. Zdůvodnil to mimo jiné nutností provést Bulharsko pandemií covidu-19 a z ní vyplývající ekonomickou krizí. V pátek ale vyměnil pět členů svého vládního týmu, byť ústupek demonstranty neuklidnil. Začátkem tohoto týdne Borisovova vláda přestála v parlamentu hlasování o důvěře v parlamentu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jde o budoucnost Libanonu, řekl Macron na dárcovské konferenci

09.08.2020 15:58 Světové mocnosti mají povinnost podpořit Libanonce po mohutném výbuchu, který tento týden…

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

V Maďarsku havaroval autobus. Jeden mrtvý, 34 zraněných

09.08.2020 11:43 Při nehodě autobusu, který převážel polské cestující, dnes v Maďarsku zemřel jeden člověk a dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama