Deník Bild tepe saskou vládu za přístup k Česku při pandemii, kritice čelí i AfD

Benevolentní přístup saské vlády k provozu na hranicích s Českem považuje nejčtenější německý deník Bild za jednu z příčin toho, že má Sasko v současnosti nejvíce nových případů koronavirové infekce ze všech spolkových zemí.

Andrej Babiš během jednání se saským premiérem Michaelem Kretschmerem. (21.8.2020)
doporučujeme

Bild připomíná, že ještě začátkem října, kdy v Česku přibývalo rychlým tempem nakažených, saský premiér Michael Kretschmer sázel i přes varování odborníků na osobní zodpovědnost jednotlivců.

Tehdy ještě podle Bildu přijížděly z Prahy do Drážďan autobusy plné lidé mířících na nákupy a obyvatelé Saska si zase do Česka jezdili pro levnější benzin a cigarety. Malý hraniční styk vláda v Drážďanech zakázala teprve v polovině listopadu, aniž ale kontrolovala, zda lidé nařízení dodržují. Tvrdila, že to je v kompetenci spolkové policie. Kontrol přibylo teprve v posledních dnech.

Saské okresy v blízkosti hranice s Českem patří nyní mezi ty nejvíce zasažené. Okres Budyšín (Bautzen) eviduje za posledních sedm dnů skoro 670 nových případů infekce na 100.000 obyvatel, nejvíce v celém Německu. V okrese Zhořelec (Görlitz), který sousedí i s Polskem, jich je 616.

Chybou také podle Bildu byla nedostatečná ochrana domovů pro seniory před zavlečením infekce, s povinným testováním personálu a návštěvníků se začalo teprve začátkem prosince. Deník také saské vládě vytýká, že hygienické stanice byly dlouho přetížené, a nezvládaly proto pořádně vyhledávat lidi, s nimiž nakažení přišli do styku.

Magazín Der Spiegel na svých internetových stránkách píše, že mezi nejsilněji zasažené okresy patří ty, kde se silné podpoře těší protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a které jsou považovány za baštu pravicových radikálů. Sociolog Matthias Quent, ředitel Institutu pro demokracii a občanskou společnost se sídlem v Jeně, jako jeden z prvních odborníků poukázal na možnou souvislost mezi podporou krajní pravice a počtem nakažených. Na twitteru napsal, že "populismus a extremismus ohrožují soudržnost a boj s pandemií".

O náznacích, že krajní pravice by mohla za současnou zdravotní krizi v Sasku nést část zodpovědnosti, se mluví už déle. Politici AfD v uplynulých měsících podněcovali nálady proti restrikcím zavedeným kvůli šíření epidemie a systematicky bagatelizovali její nebezpečí pro lidi. "To, že AfD virus neustále popírala, vedlo k tomu, že lidé přestali být opatrní. Řeknu to dokonce takto: AfD má kvůli svému chování nepřímo na svědomí lidské životy," uvedl v rozhovoru s Der Spiegel durynský politik Mario Voigt z křesťanskodemokratické unie (CDU).

Sasko se kvůli vysokému počtu nakažených potýká s přetížením nemocnic. Šéf lékař kliniky v Žitavě před několika dny v debatě prohlásil, že jeho kolegové museli několikrát rozhodovat o tom, kdo dostane kyslík a kdo ne.

Podle údajů Institutu Roberta Kocha se v Sasku doposud nakazilo asi 98.900 lidí, z toho za posledních sedm dní přibylo skoro 16.900 případů. V této spolkové zemi s přibližně čtyřmi miliony obyvatel doposud zemřelo 2013 pacientů s koronavirem. V Sasku už několik dnů platí přísná karanténa, zavřely se například školy i školky nebo obchody, jež nenabízejí zboží každodenní potřeby. Omezen je i volný pohyb lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá komise nedoporučuje vakcínou AstraZeneca očkovat seniory

28.01.2021 15:23 Německá očkovací komise dnes doporučila, aby se vakcína proti covidu-19 farmaceutické firmy…

Zpoždění kvůli nedostatku vakcíny hlásí řada evropských zemí

28.01.2021 15:19 Kvůli problémům s nedostatkem vakcíny proti covidu-19 začínají některé evropské země a regiony…

Slovensko už naočkovalo dvě procenta populace, chybí vakcíny

28.01.2021 15:08 Za měsíc od zahájení očkování proti nemoci covid-19 na Slovensku podali zdravotníci vakcínu…

Evropská pobočka WHO varovala před brzkým uvolňováním

28.01.2021 14:34 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes varovala, že je příliš brzy na to, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama