Deník Bild tepe saskou vládu za přístup k Česku při pandemii, kritice čelí i AfD

Benevolentní přístup saské vlády k provozu na hranicích s Českem považuje nejčtenější německý deník Bild za jednu z příčin toho, že má Sasko v současnosti nejvíce nových případů koronavirové infekce ze všech spolkových zemí.

Bild připomíná, že ještě začátkem října, kdy v Česku přibývalo rychlým tempem nakažených, saský premiér Michael Kretschmer sázel i přes varování odborníků na osobní zodpovědnost jednotlivců.

Tehdy ještě podle Bildu přijížděly z Prahy do Drážďan autobusy plné lidé mířících na nákupy a obyvatelé Saska si zase do Česka jezdili pro levnější benzin a cigarety. Malý hraniční styk vláda v Drážďanech zakázala teprve v polovině listopadu, aniž ale kontrolovala, zda lidé nařízení dodržují. Tvrdila, že to je v kompetenci spolkové policie. Kontrol přibylo teprve v posledních dnech.

Saské okresy v blízkosti hranice s Českem patří nyní mezi ty nejvíce zasažené. Okres Budyšín (Bautzen) eviduje za posledních sedm dnů skoro 670 nových případů infekce na 100.000 obyvatel, nejvíce v celém Německu. V okrese Zhořelec (Görlitz), který sousedí i s Polskem, jich je 616.

Chybou také podle Bildu byla nedostatečná ochrana domovů pro seniory před zavlečením infekce, s povinným testováním personálu a návštěvníků se začalo teprve začátkem prosince. Deník také saské vládě vytýká, že hygienické stanice byly dlouho přetížené, a nezvládaly proto pořádně vyhledávat lidi, s nimiž nakažení přišli do styku.

Magazín Der Spiegel na svých internetových stránkách píše, že mezi nejsilněji zasažené okresy patří ty, kde se silné podpoře těší protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a které jsou považovány za baštu pravicových radikálů. Sociolog Matthias Quent, ředitel Institutu pro demokracii a občanskou společnost se sídlem v Jeně, jako jeden z prvních odborníků poukázal na možnou souvislost mezi podporou krajní pravice a počtem nakažených. Na twitteru napsal, že "populismus a extremismus ohrožují soudržnost a boj s pandemií".

O náznacích, že krajní pravice by mohla za současnou zdravotní krizi v Sasku nést část zodpovědnosti, se mluví už déle. Politici AfD v uplynulých měsících podněcovali nálady proti restrikcím zavedeným kvůli šíření epidemie a systematicky bagatelizovali její nebezpečí pro lidi. "To, že AfD virus neustále popírala, vedlo k tomu, že lidé přestali být opatrní. Řeknu to dokonce takto: AfD má kvůli svému chování nepřímo na svědomí lidské životy," uvedl v rozhovoru s Der Spiegel durynský politik Mario Voigt z křesťanskodemokratické unie (CDU).

Sasko se kvůli vysokému počtu nakažených potýká s přetížením nemocnic. Šéf lékař kliniky v Žitavě před několika dny v debatě prohlásil, že jeho kolegové museli několikrát rozhodovat o tom, kdo dostane kyslík a kdo ne.

Podle údajů Institutu Roberta Kocha se v Sasku doposud nakazilo asi 98.900 lidí, z toho za posledních sedm dní přibylo skoro 16.900 případů. V této spolkové zemi s přibližně čtyřmi miliony obyvatel doposud zemřelo 2013 pacientů s koronavirem. V Sasku už několik dnů platí přísná karanténa, zavřely se například školy i školky nebo obchody, jež nenabízejí zboží každodenní potřeby. Omezen je i volný pohyb lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Michael Kretschmer (saský premiér) Německo Česká republika Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Orbán má nového nepřítele. Jeho někdejší člověk odstartoval korupční kauzu ve vládních kruzích

Zahraniční média začala poukazovat na iniciativu někdejšího bruselského diplomata Pétera Magyara jako "politický faktor, který hýbe masami". Magyar se tak stal novým nepřítelem premiéra VIktora Orbána, napsal server index.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy