Desetitisíce lidí dnes v Evropě opět demonstrovaly proti rasismu

Desetitisíce lidí v řadě evropských měst dnes demonstrovaly proti rasismu a na podporu manifestací, které začaly minulý týden ve Spojených státech kvůli smrti černocha při zatýkání bělošským policistou. Na většině demonstrací, které se dnes konaly mimo jiné v Madridu, Barceloně, Londýně, Římě či Budapešti, lidé měli na obličeji roušky kvůli pandemii nemoci covid-19, rozestupy proti šíření koronaviru ale spíše nedodržovali.

Lidé na demonstracích v evropských městech opět nesli transparenty s hesly proti rasismu a také s nápisem Black Lives Matter (Na životech černochů záleží). Tak se jmenuje i hnutí, které vzniklo před několika lety v USA a které upozorňuje na případy policejního násilí.

Mnohde se manifestace konaly před americkou ambasádou, například v Madridu, kde se sešly stovky lidí, kteří pak šli pochodem na náměstí Puerta del Sol, kde se shromáždilo několik tisíc lidí. Kromě transparentů nesli demonstranti americké vlajky popsané jmény černochů, které podle nich zabili policisté. Mnozí v Madridu také provolávali hesla proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož označili za zločince.

Ve Španělsku se demonstrovalo i v dalších městech, včetně Barcelony, kde se v dešti sešly na tři tisíce lidí s transparenty "Zastavte zabíjení černochů" či "Bez spravedlnosti není mír" v angličtině a španělštině.

Floyd zemřel 25. května, když mu bělošský policista při zatýkání téměř devět minut klečel na krku, ačkoliv si muž stěžoval, že nemůže dýchat. Symbolem protestů proti rasismu se proto stalo pokleknutí na jedno koleno. Takto Floydovu památku uctili dnes například v Římě, kde několik tisíc lidí po poledni klečelo na demonstraci na koleni se zdviženou rukou zaťatou v pěst po stejnou dobu, jakou klečel policista na Floydovi - tedy osm minut a 46 vteřin. Někteří demonstranti v Římě při tom křičeli "Nemohu dýchat", stejnou větu měli mnozí napsanou i na rouškách.

Druhým dnem se dnes demonstrovalo i v Londýně, kde lidé vyšli do ulic i přes výzvu ministra zdravotnictví Matta Hancocka, že se nemají shlukovat kvůli riziku šíření koronaviru. Demonstranti měli také v Londýně roušky a někteří nesli transparent "Rasismus je pandemie". V Británii demonstrovali i v Manchesteru, Nottinghamu, Edinburghu a také v Bristolu, kde dav strhl sochu Edwarda Colstona, obchodníka s otroky ze 17. století. Tomu se v zemi stavěly pomníky i proto, že majetek odkázal charitě.

V Londýně se pokojně demonstrovalo i o den dříve, kdy se ale večer protestující střetli s policisty. Zraněno bylo 14 policistů, už dříve v týdnu bylo podle BBC při demonstracích v Londýně zraněno 13 policistů.

Stovky lidí dnes pokojně demonstrovaly také před americkou ambasádou v Budapešti a desítky se sešly před americkým konzulátem v Hongkongu. Už v sobotu se proti rasismu manifestovalo mimo jiné v Berlíně, Paříži i Praze.

Manifestace v USA trvají dva týdny a neočekává se, že by jen tak skončily. V pondělí se má v Houstonu v americkém státě Texas konat veřejná pietní akce za George Floyda, jehož pohřeb se uskuteční v úterý. Do Houstonu má v pondělí přijet i kandidát demokratů pro prezidentské volby Joe Biden, který se tam setká s Floydovou rodinou. Pietního shromáždění se ale nezúčastní.

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Organizátoři připravují protivládní protest na Václavském náměstí. (23.3.2024)

Na protivládní demonstraci v Praze dnes promluví Hašek či Foldyna

Tisíce lidí se v sobotu odpoledne sešly na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, za kterou stojí mimoparlamentní strana PRO v čele se svým předsedou Jindřichem Rajchlem. Ten pozval k mikrofonu například dva někdejší výrazné sociálnědemokratické politiky.

Více souvisejících

Demonstrace Black lives matter

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy