Detektiv získal žhavou stopu ke vzácnému obrazu, ukraden byl letos v březnu

Cenný obraz Vincenta van Gogha s názvem Jarní zahrada zmizel z muzea v nizozemském Larenu koncem letošního března a důležitou stopou v pátrání by se mohly stát fotografie, které nyní zveřejnil soukromý vyšetřovatel.

Umění
doporučujeme

Podle Arthura Branda, který se specializuje na vyhledávání kradeného umění, jsou snímky důkazem, že zloději zatím obraz v hodnotě kolem šesti milionů eur (160 milionů Kč) nezničili, napsal server BBC.

Na jednom ze snímků leží obraz vedle výtisku deníku The New York Times ze 30. května. Na fotografii je rovněž kniha, která pojednává o krádeži dvou Van Goghových obrazů z muzea v Amsterodamu v roce 2002. Na jiném záběru je vidět zadní strana malby se štítkem, který nese malířovo jméno a název obrazu ve vlámštině.

"Někdy v případě krádeže umění zloději znervózní, když se nedokážou díla zbavit nebo mají podezření, že jim je policie na stopě, a pak ho zničí," řekl Brand agentuře AP. Podle něj bývá pro pachatele často frustrující, že nedokážou kradený obraz prodat. "Tyto fotografie ukazují, že máme co do činění s profesionály. Ta malba stále existuje," dodal.

Dílo z roku 1884 vyobrazuje ženu ve farní zahradě v nizozemském městě Nuenen, které dnes leží na předměstí Eindhovenu na jihu země. Van Gogh tam bydlel s rodiči, jeho otec na faře působil jako pastor. Obraz muzeum Singer Laren vystavovalo díky zápůjčce z muzea v Groningenu. Zloději podle policie pronikli do muzea poměrně nevybíravě - před rozedněním rozbili skleněné dveře a než policisté zareagovali na signál poplašného zařízení, stačili utéct.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

03.07.2020 21:38 Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila…

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Orbán získal moc nad další univerzitou. Maďarský parlament schválil…

03.07.2020 17:10 Maďarský parlament dnes schválil zákon o reformě Univerzity divadelních a filmových umění (SZFE),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy