Diplomatický zádrhel. Německo už od května čeká na schválení velvyslance v Polsku

Německo už několik měsíců čeká na polský souhlas s vysláním nového velvyslance do Varšavy. O takzvaný agrément požádal Berlín již v květnu, polská vláda na žádost ale zatím nereagovala, informoval dnes server stanice MDR. Ambasáda ve Varšavě se tak na začátku července, kdy také Německo převzalo předsednictví v EU, ocitla bez šéfa.

Varšava
doporučujeme

Novým německým velvyslancem v Polsku se má stát zkušený diplomat Arndt Freytag von Loringhoven, který stál v letech 2014 až 2016 v čele německé ambasády v Praze. Před tím zastával 64letý diplomat mimo jiné funkci zástupce ředitele Spolkové zpravodajské služby. Z Prahy odešel do Bruselu, kde dosud působil jako náměstek generálního tajemníka NATO.

Podle MDR poslalo Německo žádost o souhlas s vysláním nového velvyslance do Varšavy už na konci května. Ani na konci června, kdy funkci opustil dosavadní ambasador Rolf Nikel, ale nemělo odpověď. Nejvýše postaveného diplomata tak Německo, které nyní předsedá Radě EU, nemá ve Varšavě už téměř dva měsíce.

Podle MDR se ani polské ani německé ministerstvo zahraničí nechce k situaci podrobně vyjadřovat. Německá diplomacie uvedla pouze to, že s polskou stranou jedná.

Kritiku si vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) vysloužila za otálení s vydáním agrémentu od bývalého náměstka polského ministra zahraničí a nynějšího opozičního poslance Pawla Kowala. Podle něj vláda zatěžuje vztahy s nejdůležitějším politickým a hospodářským partnerem Polska.

"V diplomacii existuje tato nechutná metoda: nechat někoho dlouho čekat v předsíni, abychom ho ponížili," uvedl v komentáři zástupce šéfredaktora liberálního listu Gazeta Wyborcza a bývalý zpravodaj v Německu Bartosz Wieliński. Podle něj může čekání na souhlas z Varšavy souviset i s "mediální válkou", kterou PiS vede s německým tiskem a polskými médii vlastněnými německým koncernem Ringier Axel Springer. Na údajné útoky z jejich strany si před nedávnými volbami stěžoval i prezident Adrzej Duda.

Konzervativním polským médiím je trnem v oku i otec navrženého německého velvyslance. Bernd Freytag von Loringhoven působil za druhé světové války jako adjutant u generálního štábu. V letech 1944 až 1945 pracoval v bunkru nacistického vůdce Adolfa Hitlera v Berlíně. Po válce mu nebyl prokázán žádný podíl na válečných zločinech a do 70. let minulého století sloužil jako důstojník bundeswehru.

List Süddeutsche Zeitung připomněl, že se polská konzervativní média nezmiňují o dalším příbuzném někdejšího velvyslance v Praze. Wessel Freytag von Loringhoven obstaral v roce 1944 výbušninu použitou při neúspěšném atentátu na Hitlera.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama