Do Británie měli pašovat děti, soud je osvobodil

Rumunská justice dnes potvrdila zproštění viny 25 osob, které byly v mediálně sledované kauze obžalované z pašování chudých dětí do Británie a z toho, že je nutily, aby tam žebraly nebo kradly. Podle agentury AFP to dnes oznámil odvolací soud ve středorumunském městě Mureši.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Všichni obžalovaní byli definitivně zproštěni obvinění z pašování dětí, praní špinavých peněz, z vytvoření zločinecké organizace a z porušení zákona o zbraních, informoval podle AFP murešský soud v oficiální zprávě o pravomocném verdiktu v tomto případu.

Definitivní rozsudek média považují za poměrně nečekaný. Jeden z prokurátorů dal podle AFP najevo překvapení nad "popíráním skutečnosti" soudci, kteří v případu rozhodovali. Nelíbilo se mu, že své rozhodnutí neodůvodnili a zjevné důkazy převrátili na pouhou "fikci".

Více než 300 britských a rumunských policistů provedlo v roce 2010 rozsáhlou operaci proti síti pašeráků dětí, vycházející z malého chudého města Tandarei na jihu Rumunska. Kriminální skupina posílala romské děti ve věku sedmi až 15 let do Británie a tam je nutila žebrat a krást.

Policisté při zmíněném zásahu proti zločinecké organizaci prohledali v Tanderai asi 30 objektů. Zadrželi tehdy 17 lidí a také zabavili několik střelných zbraní, klenoty, velkou sumu peněz v hotovosti a rovněž plné moci, které členy sítě opravňovaly posílat děti z Rumunska do zahraničí.

Po prvním osvobozujícím rozsudku vyneseném v únoru vyzvaly kvůli případu dvě desítky nevládních organizací Evropskou komisi a Radu Evropy, aby "Rumunsku připomněly jeho povinnosti", pokud jde o obchodování s lidskými bytostmi.

Rumunsko je členem Evropské unie od roku 2007.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dále roste

22.10.2020 22:21 Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dnes dále rostl. Země, kde žije 47 milionů…

Od pátku začne v Bavorsku platit nutnost testů pro české pendlery

22.10.2020 21:57 V Bavorsku od pátku začne platit povinnost testování lidí, kteří do země dojíždějí za prací z…

Slovensko kvůli koronaviru zavádí zákaz vycházení. Někde nesmí ani do práce

22.10.2020 20:51 Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný…

Francie rozšíří noční zákaz vycházení, dotkne se 46 milionů lidí

22.10.2020 20:21 Francie ve snaze zabránit šíření koronaviru od páteční půlnoci zvýší počet oblastí se zákazem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama