Do Evropy pronikla první "narkoponorka". Vezla mnohem víc drog, než se myslelo

Ponorka převážející drogy z Kolumbie a zadržená v neděli policií u severozápadního pobřeží Španělska měla na palubě přes tři tuny kokainu, který by se na černém trhu prodal za více než 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy Kč). Informovaly o tom dnes místní úřady poté, co se jim podařilo ponorku dostat do přístavu. Původně se uvádělo, že vezla dvě tuny kokainu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Plavidlo, jehož vyzdvižení ze dna komplikovalo špatné počasí, je podle deníku El País první narkoponorkou, jež přeplula Atlantik do Evropy a podařilo se ji zadržet.

zdroj: YouTube

Ponorka dlouhá asi 20 metrů měla na palubě 152 balíků s kokainem, řekl dnes v přístavu Aldán novinářům Javier Losada, zástupce španělské vlády v Galicii. Právě v tomto autonomním regionu nedaleko hranic s Portugalskem se ponorku podařilo zadržet poté, co překonala asi 7000 kilometrů z Kolumbie. Její tříčlenná posádka se v neoprenech pokusila uplavat a jednomu z nich se to povedlo.

Policie zadržela v neděli dva Ekvádořany, kteří jsou nyní ve vazbě. Podle jejich výpovědi byl třetím členem posádky Španěl, po kterém policie stále pátrá. Vyšetřovatelé zatím neví, komu byl kontraband určen. Muselo jít ale zřejmě o velký zločinecký gang, protože výroba ponorky, zhotovené speciálně pro tento účel, stála přes dva miliony eur (asi 50 milionů Kč), uvedl deník El País. Vyrobena byla podle něj tajně v Surinamu či Guayaně.

"Šlo o historickou operaci, protože v Evropě bylo takové plavidlo zadrženo poprvé," řekl dnes novinářům Losada. Podle něj se tato mezinárodní operace zapíše do dějin boje proti drogovým zločincům jako milník. Losada také poděkoval úřadům USA, Británie, Brazílie a Portugalska, které se na zadržení ponorky podílely. Losada uvedl, že upozornění, že se přes Atlantik blíží podezřelé plavidlo, dostala španělská protiteroristická tajná služba 21. listopadu od mezinárodního protidrogového střediska MAOC. To sídlí v Lisabonu a pracují v něm experti několika zemí EU.

Policie podle deníku El País věděla už řadu let o tom, že narkokartely posílají do Evropy a Afriky drogy ponorkami, ale dosud se nepodařilo žádnou zadržet.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Násilí, mučení, nelidské podmínky. Cesta do Evropy migranty sráží na kolena

24.01.2020 16:02 Agentura OSN pro uprchlíky na svých webových stránkách vypráví příběh Feven, osmnáctileté dívky,…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 15:51 Aktualizováno Šest lidí dnes zahynulo při střelbě ve městě Rot am See na jihozápadě Německa. Bilanci obětí,…

Bulharsko chce vypovědět dva ruské diplomaty, viní je ze špionáže

24.01.2020 15:30 Kvůli obvinění ze špionáže Bulharsko patrně vypoví dva ruské diplomaty. Podle bulharských médií to…

Polsko na prahu justiční anarchie. Nejvyšší soud učinil bezprecedentní krok

24.01.2020 15:03 Za bezprecedentní krok, který může vést k destabilizaci polského právního řádu, považuje premiér…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama