Do poslední chvíle neví, koho volit. 40 procent Němců ani netušilo, zda k volbám půjde

Až 40 procent německých voličů do poslední chvíle nevědělo, zda vůbec v dnešních parlamentních volbách volit, nebo komu dát hlas. Němci mířící dnes do berlínských volebních místností v rozhovorech s ČTK většinou uváděli, že představu o tom, koho podpoří, měli již dříve, několik jich ale připustilo, že rozhodování letos nebylo jednoduché. I přes váhání se ale nenechali zlákat slunečným počasím, které dnes v Berlíně panuje, a místo na výlet mimo město se vydali k volebním urnám.

Volby v Německu, ilustrační foto

Jedním z váhajících byl Hamudi, který dnes dopoledne s manželkou Mirou hlasoval v základní škole Anne Frankové, vzdálené jen několik desítek metrů od zámku Bellevue, sídla německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. "Věděla jsem, že hlas dám opět CDU," řekla Mira a dodala, že manžel si příliš jistý nebyl. "Ještě před hlasováním jsme si zašli na kávu, kde jsme se o tom bavili. A co jsem zaslechl od ostatních stolků, nebyli jsme jediní," řekl Hamudi.

Hamudi nakonec jako manželka podpořil konzervativní unii CDU/CSU, za kterou se o kancléřské křeslo po dosluhující Angele Merkelové uchází její spolustraník Armin Laschet. A právě o Laschetovi měl Hamudi pochybnosti. "Mám vůči němu určité výhrady a nemyslím si, že to jen ten nejlepší kandidát, kterého unie mohla vybrat," dodal. Laschet byl pro něj důvodem, proč váhal.

Nerozhodnutá dlouho zůstávala i Sandra, která rovněž volila ve škole Anny Frankové. "Své hlasy jsem nakonec rozdělila mezi dvě strany, které se věnují ekologickým a sociálním tématům," řekla. Koho si vybrala, blíže neupřesnila. Sandra tak využila možnosti, kterou obyvatelům Německa dává volební systém. Každý volič má totiž dva hlasy, první odevzdává kandidátovi na přímý mandát ve svém obvodě, druhý pak straně.

Sociální a ekologická témata byla v letošních volbách důležitá i pro třicetiletou Janu, která hlasovala na radnici v berlínské části Tiergarten. "Výběr pro mě byl jednoduchý," řekla Jana při odchodu z volební místnosti, kde byla s malou dcerou v kočárku a s manželem. I ten rozhodování označil za docela snadné.

Pochyby o straně neměla ani seniorka Magda. "S manželem jsme věděli od samého počátku, koho budeme volit, takže výběr byl jednoduchý," řekla s tím, že všechny jejich hlasy dostala sociální demokracie (SPD). "To je naše tradiční strana, volíme tak vždy," dodala.

Obyvatelé německé metropole dnes nevybírají jen nové zákonodárce do Spolkového sněmu, ale také nové složení berlínské Poslanecké sněmovny. V poradním referendu se ještě vyjadřují k otázce, zda vyvlastnit byty velkých pronajímatelů.

Evropská unie bude od pátku uznávat britské a arménské covidpasy

28.10.2021 18:56 Evropská unie bude od pátku uznávat covidové pasy, které vydala Británie a Arménie. Rozhodla o tom…

Dánsko a Norsko evidují silný vzestup počtu nových případů koronavirové…

28.10.2021 18:28 Dánsko a Norsko tento týden zaznamenávají silný vzestup počtu nových případů koronavirové nákazy.…

Podle von der Leyenové podporuje dohodu EU a USA o snížení emisí metanu 60…

28.10.2021 15:40 Šedesát zemí světa se dosud přihlásilo k cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent, na…

Merkelová pojede na summit G20 se svým pravděpodobným nástupcem Scholzem

28.10.2021 14:49 Německá kancléřka Angela Merkelová hodlá absolvovat bilaterální schůzky během nadcházejícího…

Macron mluvil s premiérem Austrálie poprvé od vypuknutí roztržky kolem…

28.10.2021 14:07 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes telefonoval s australským premiérem Scottem Morrisonem.…

Německo eviduje přes 28.000 nově nakažených koronavirem

28.10.2021 13:10 Aktualizováno Epidemie covidu-19 v Německu sílí, za středu v této zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 28.037 lidí…

Maďarsko zavádí nošení roušek ve veřejné dopravě a další protiepidemická…

28.10.2021 12:14 Maďarská vláda dnes za zhoršující se epidemické situace v zemi ohlásila zavedení povinného nošení…

Slovensko hlásí druhý nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie

28.10.2021 12:04 Aktualizováno Laboratoře na Slovensku ve středu potvrdily nejvíce nových případů koronavirové infekce od konce…

První Československá republika byla moderním státem, míní Čaputová

28.10.2021 10:14 První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské…

Lucemburský premiér Bettel opsal podle médií většinu své disertační práce

27.10.2021 20:53 Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že "měl…

Související:

Právě se děje

reklama