Do sčítání lidu se na Slovensku za první týden zapojila třetina lidí

Více než třetina obyvatel Slovenska se zapojila do sčítání lidu za první týden od startu projektu, který se letos poprvé koná plně elektronicky. Statistický úřad, který sčítání zajišťuje, dosavadní účast potěšila. ČTK to dnes řekla mluvčí sčítání lidu Jasmína Stauderová.

Bratsilava, Slovensko (centrum)
doporučujeme

Do dnešního dopoledne se do sčítání lidu zapojilo na Slovensku 1,94 milionu lidí, tedy zhruba 35 procent obyvatelstva. "Tím, že jde o historicky první elektronické sčítání, nás tento výsledek těší," uvedla Stauderová.

Dosavadní účast na sčítání podle mluvčí pozitivně ovlivnila prezidentka Zuzana Čaputová, která formulář vyplnila minulý týden při startu projektu a před zástupci médií, a také kampaň bratislavského magistrátu. Na počtu obyvatel závisí například přerozdělení takzvaných podílových daní mezi města a obce.

Podle slovenského statistického úřadu se v Bratislavském kraji do sčítání již zapojily dvě pětiny obyvatel, což je největší účast ze všech osmi krajů v zemi.

Statistici očekávají, že elektronický formulář vyplní on-line 70 procent obyvatelstva. Zbylá část populace, například senioři a lidé s nedostatečnými digitálními zručnostmi, by se měla zapojit prostřednictvím sčítacích komisařů. Tato fáze sčítání je v zemi naplánována od dubna do konce října, kvůli pandemii nemoci covid-19 potrvá déle, než bylo původně plánováno.

V Česku se on-line fáze sčítání lidu uskuteční od 27. března do 11. května. V dubnu a květnu by pak měli do terénu vyrazit sčítací komisaři.

Slovenská policie i statistický úřad již upozornily obyvatele, aby se v souvislosti s asistovaným sčítáním měli na pozoru před podvodníky. Obce a města zřídí kontaktní místa, kde obyvatelům s vyplněním formuláře pomůže asistent. Imobilní či nemocní zase budou moci požádat o vyslání sčítacího komisaře do svého bydliště.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

ONLINE: Česko v očkování zaostává. Opatření se opět zpřísňují

02.03.2021 14:20 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama