Do slovenské politiky se dostali grázlové, míní disident. Bujaré oslavy 17. listopadu kritizuje Fico

Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes v Bratislavě připomněli špičky slovenské opozice a zástupci občanských iniciativ. Oslavy třiceti let svobody spojili s kritikou stavu země a upozorňovali, že za principy demokracie je třeba bojovat i dnes. Expremiér Robert Fico se k sametové revoluci vyjádřil kriticky.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Robert Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Na shromáždění na Náměstí SNP v Bratislavě, nazvaném Veřejnost za spravedlnost, promluvil někdejší slovenský disident Ján Budaj. Vyjádřil pochybnost, že na Slovensku dnes existují nestranné soudy a prokuratura a že země je právní stát. Připomněl loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka, která rozhořčila slovenskou veřejnost. Kdyby na Slovensku platily zákony, "nebyl by na náměstí SNP pomník dvou mladých snoubenců", řekl.

Do slovenské politiky se dostali grázlové, prohlásil Budaj a zdůraznil: "Odejděte, Slovensko nemůže čekat dalších 30 let."

Exprezident Andrej Kiska v projevu uvedl, že ideály sametové revoluce se dosud nenaplnily. "Svobodu a ideály nám ale nevzali. Musíme udělat všechno pro to, aby skutečně pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí," citovala Kisku slovenská média.

K výročí se dnes na facebooku kriticky vyslovil také bývalý slovenský premiér Robert Fico. Napsal, že sametová revoluce znamenala pro miliony občanů pokles životní úrovně.

"A pro statisíce z nich propad do pásma chudoby, z něhož se lidé postupně začali dostávat až po roce 2007," uvedl politik, který poprvé obsadil post ministerského předsedy v roce 2006. "Dnešní média jsou plná informací nekriticky oslavujících význam listopadu (1989)," poznamenal Fico.

Na bratislavském Náměstí svobody se dnes večer sešli stoupenci občanské iniciativy Za slušné Slovensko, která po loňské Kuciakově vraždě stála za největšími protivládními demonstracemi v zemi od sametové revoluce v roce 1989. Organizátoři ve výzvě k účasti upozornili, že za demokratické zásady je třeba bojovat i dnes. Akce bylo zároveň poděkováním starší generaci za události před 30 lety.

Ke shromážděným promluvily osobnosti známé na Slovensku z listopadu 1989, například Peter Zajac a Martin Bútora nebo představitelé tehdejších studentů. Poděkování za aktivizaci občanské společnosti zaznělo z úst nizozemského novináře Chrise Keulemanse. "Děkujeme vám, že jste nám v Amsterodamu, Berlíně, Londýně, Bruselu a Paříži ukázali, že generace lidí narozených po roce 1989 objevila alternativu vůči populismu, nenávistným projevům, korupci a násilnému patriarchátu," řekl žurnalista.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrant unesl a týral mladou Češku. Prošla si peklem, politici jsou na…

05.12.2019 22:02 Aktualizováno Teprve třiadvacetiletá Češka má za sebou hrůzný zážitek. Před rokem se na Facebooku seznámila s…

Biskup zpronevěřil miliony, prokuratura ho obvinila

05.12.2019 21:57 Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry.…

"Černý čtvrtek" pro Macrona: Francii paralyzovala stávka, v ulicích 800…

05.12.2019 21:15 Aktualizováno Přes 800.000 lidí dnes podle francouzské vlády vyšlo do ulic měst ve snaze donutit prezidenta…

Expremiér Fico byl obviněn. Dle policie schvaloval protiromské výroky

05.12.2019 18:39 Aktualizováno Slovenská policie obvinila bývalého premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama