Do slovenské politiky se dostali grázlové, míní disident. Bujaré oslavy 17. listopadu kritizuje Fico

Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes v Bratislavě připomněli špičky slovenské opozice a zástupci občanských iniciativ. Oslavy třiceti let svobody spojili s kritikou stavu země a upozorňovali, že za principy demokracie je třeba bojovat i dnes. Expremiér Robert Fico se k sametové revoluci vyjádřil kriticky.

Na shromáždění na Náměstí SNP v Bratislavě, nazvaném Veřejnost za spravedlnost, promluvil někdejší slovenský disident Ján Budaj. Vyjádřil pochybnost, že na Slovensku dnes existují nestranné soudy a prokuratura a že země je právní stát. Připomněl loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka, která rozhořčila slovenskou veřejnost. Kdyby na Slovensku platily zákony, "nebyl by na náměstí SNP pomník dvou mladých snoubenců", řekl.

Do slovenské politiky se dostali grázlové, prohlásil Budaj a zdůraznil: "Odejděte, Slovensko nemůže čekat dalších 30 let."

Exprezident Andrej Kiska v projevu uvedl, že ideály sametové revoluce se dosud nenaplnily. "Svobodu a ideály nám ale nevzali. Musíme udělat všechno pro to, aby skutečně pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí," citovala Kisku slovenská média.

K výročí se dnes na facebooku kriticky vyslovil také bývalý slovenský premiér Robert Fico. Napsal, že sametová revoluce znamenala pro miliony občanů pokles životní úrovně.

"A pro statisíce z nich propad do pásma chudoby, z něhož se lidé postupně začali dostávat až po roce 2007," uvedl politik, který poprvé obsadil post ministerského předsedy v roce 2006. "Dnešní média jsou plná informací nekriticky oslavujících význam listopadu (1989)," poznamenal Fico.

Na bratislavském Náměstí svobody se dnes večer sešli stoupenci občanské iniciativy Za slušné Slovensko, která po loňské Kuciakově vraždě stála za největšími protivládními demonstracemi v zemi od sametové revoluce v roce 1989. Organizátoři ve výzvě k účasti upozornili, že za demokratické zásady je třeba bojovat i dnes. Akce bylo zároveň poděkováním starší generaci za události před 30 lety.

Ke shromážděným promluvily osobnosti známé na Slovensku z listopadu 1989, například Peter Zajac a Martin Bútora nebo představitelé tehdejších studentů. Poděkování za aktivizaci občanské společnosti zaznělo z úst nizozemského novináře Chrise Keulemanse. "Děkujeme vám, že jste nám v Amsterodamu, Berlíně, Londýně, Bruselu a Paříži ukázali, že generace lidí narozených po roce 1989 objevila alternativu vůči populismu, nenávistným projevům, korupci a násilnému patriarchátu," řekl žurnalista.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Slovensko Andrej Kiska Robert Fico 30 let od sametové revoluce

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 23 minutami

před 1 hodinou

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 1 hodinou

před 1 hodinou

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

V Česku padlo druhé pořadí Eurojackpotu. Sázející z Prahy vyhrál téměř 130 milionů korun

Čech vyhrál druhé pořadí evropské loterie Eurojackpot. Sázející z Prahy vsadil plný tiket náhodným tipem za 400 Kč včetně bonusové hry Extra 6. V pátém sloupci trefil všech 5 čísel z prvního osudí a také jedno ze dvou čísel z osudí druhého. Tím pádem v úterý 16. dubna 2024 vyhrál pohádkových 129 349 298 Kč. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy