Do voleb v Německu zbývají hodiny. O voliče se poperou i recesisté a bizarní strany

O přízeň německých voličů se v parlamentních volbách za týden v neděli uchází 47 stran. Nabídka politických programů je natolik pestrá, že vybrat si může skutečně každý od komunistů, přes neonacisty, zahrádkáře, ochránce zvířat až po recesisty.

Volby v Německu, ilustrační foto

Mezi zavedenými politickými stranami, které jsou již nyní zastoupeny ve Spolkovém sněmu, se se spornou pověstí potýkají postkomunistická Levice a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Obě strany konzervativní unie CDU/CSU označuje za krajní a odmítá s nimi spolupracovat. Do parlamentu ale kandiduje řada stran, jejichž názory jsou ještě více vyhraněné.

"Kapitalismus ohrožuje budoucnost lidstva," uvádí Německá komunistická strana (DKP), která se otevřeně hlásí k marxismu-leninismu a k revolučnímu úkolu nastolení komunismu. DKP, kterou tajné služby označují jako krajně levicovou, ale mnoho příznivců nemá. V parlamentních volbách před čtyřmi lety dostala necelých 12.000 hlasů.

Zatímco DKP se od zločinů sovětského diktátora Stalina distancovala, Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD) se k jeho odkazu hlásí. Za inspiraci považuje i někdejšího čínského vůdce Mao Ce-tunga, kterému jsou stejně jako Stalinovi připisovány miliony obětí. "Pracující třída musí po pádu diktatury mezinárodního finančního kapitálu a podmanění státní moci v jednotlivých zemích nastolit diktaturu proletariátu a převést výrobní prostředky do společného vlastnictví celé pracující společnosti," říká v programu MLPD. Plakátová kampaň MLPD je oproti konkurenční DKP viditelnější, strana si také v roce 2017 vedla výrazně lépe, dostala okolo 36.000 hlasů.

Vedle komunistů v seznamu kandidujících stran nechybí ani neonacisté, jako jsou například Třetí cesta nebo Národnědemokratická strana Německa (NPD). Třetí cesta, jejíž název může vyvolávat odkaz na nacistickou třetí říši, letos vyvolala rozruch několika plakáty. Na jednom z nich vyzývala k pověšení Zelených a na dalších, které byly připevněny k lampám pouličního osvětlení, uváděla, že toto místo je rezervováno pro zrádce národa. "Volte německy!" vyzývá Třetí cesta své příznivce. Třetí cesta také říká, že Německo je větší než spolková republika, což na svém webu dokládá zobrazením současného Německa spolu s Rakouskem, východním Polskem, Slezskem a Východním Pruskem.

NPD, která po roce 2000 dokázala oslovit i stovky tisíc voličů a proniknout do zemských sněmů Saska a Meklenburska-Předního Pomořanska, se nyní ocitá na okraji zájmu. Příznivce se nyní snaží přesvědčit, že patří do Spolkového sněmu, ve kterém ale dosud nikdy neusedla. Mezi její základní požadavky patří obnovení hraničních kontrol, deportace odmítnutých žadatelů o azyl a podpora německých rodin.

Ekologickou alternativu vůči Zeleným nabízí Zahradní strana. Původně vznikla jako protestní hnutí v Magdeburgu proti plánům developerů k zastavění místní zahrádkářské kolonie, postupně se ale přeměnila ve stranu, která se věnuje nejen ochraně přírody a zvířat, ale také otázkám bezpečnosti, vzdělání či ochraně pracovních míst.

Výraznou plakátovou kampaň v letošních volbách vede hnutí Strana (Die PARTEI), které založili v roce 2004 redaktoři satirického magazínu Titanic. Strana už si v minulosti připsala několik úspěchů v komunálních volbách a ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 získala dvě křesla. Zastoupena je také ve Spolkovém sněmu díky tomu, že někdejší sociální demokrat Marco Bülow změnil stranickou příslušnost.

Strana se hlásí k extrémnímu středu a v případě volebního vítězství slibuje zavést existenční maximum, které podle ní zajistí seriózní financování všeho. Existenční maximum stanovila Strana na deset milionů eur (254 milionů korun), s vyššími majetky již nepočítá. "Kdo si nedokáže užít s deseti miliony, ten si život nezaslouží," říká Strana.

V plánu má také zastropování cen piva. Brzda, která růst ceny chmelového nápoje zastaví, se podle Strany automaticky aktivuje vždy po splnění dvou podmínek - velké žízně a dosažení kvóty prázdných sklenic. Strana rovněž plánuje každoroční investiční cíl do vzdělání ve výši dvou procent výkonu ekonomiky. To zdůvodňuje tím, že místo do ocelových přileb vojáků chce peníze Strana nalít do hlav mládeže.

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

15.10.2021 12:34 Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé…

Polsko se obává, že přijde o miliardy eur od Evropské unie

15.10.2021 11:41 Osud desítek miliard eur ve fondech Evropské unie určených pro Polsko je na vážkách a po konfliktu…

Rakouské státní zastupitelství žádá parlament o vydání exkancléře Kurze

15.10.2021 11:18 Rakouské státní zastupitelství vyšetřující případy hospodářské trestné činnosti a korupce (WKStA)…

Slovenské nemocnice mají v souvislosti s koronavirem nejvíce pacientů od…

15.10.2021 11:14 Na pětiměsíční maximum stoupl na Slovensku počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti…

Francouzští socialisté si vybrali Hidalgovou jako svou kandidátku na…

15.10.2021 10:28 Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta vyhrála s velkým rozdílem starostka Paříže Anne…

Německo hlásí nových 11.518 případů koronaviru

15.10.2021 07:59 V Německu se za uplynulý den prokázalo 11.518 nových případů koronaviru, tedy zhruba o tisíc více…

MONITOR: Polexit by byl sebevraždou a politici to vědí, píše prestižní…

15.10.2021 00:01 Slogan "Zůstáváme!" proklamoval volbu více než stovky tisíc demonstrantů, kteří v neděli…

Související:

Právě se děje

reklama