Doba na budoucí jednání s Británií je extrémně krátká, varuje Barnier

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to dnes řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Michel Barnier
doporučujeme

Barnier zdůraznil, že Evropská unie nikdy neustoupí v otázce celistvosti svého jednotného trhu. Británie podle něj podcenila, jaké dopady bude odchod z bloku mít. Klíčové nyní bude, jak se Londýn postaví k dodržování unijních standardů a norem. "Protože Británie nemůže očekávat kvalitní přístup na náš vnitřní trh, když bude trvat na tom, že nám bude konkurovat státní hospodářskou pomocí a (nízkými) standardy v sociální oblasti a oblasti životního prostředí," zdůraznil.

Jednání o budoucích vztazích budou podle Barniera "obrovskou výzvou". Za čtyři dny opustí Británie po letech sporů Evropskou unii a podle unijního vyjednavače začnou "tikat nové hodiny". Prvním únorem totiž začne do konce roku platit přechodné období, v němž budou dál ještě platit stávající pravidla, Británie už ale jako země mimo EU nebude účastna při rozhodování a debatách zemí evropského bloku.

Do konce června bude pro Londýn ještě teoreticky možné požádat EU o prodloužení přechodného období a tedy také lhůty k rozhovorům o tom, co bude po jeho konci, premiér Boris Johnson to ale dlouhodobě odmítá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama