Dohoda EU-Británie ještě není ztracena. Finišují přípravy na klíčové jednání

Přípravou klíčové schůzky mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a britským premiérem Borisem Johnsonem dnes pokračují zástupci EU a Británie ve snaze na poslední chvíli odvrátit možnost, že se oběma stranám nepodaří dohodnout smlouvu upravující budoucnost vzájemných vztahů. Johnson i šéf unijních vyjednávačů Michel Barnier dnes dali najevo, že rozhovory nepovažují za ztracené.

Michel Barnier
doporučujeme

Brusel i Londýn by chtěly mít o osudu možné dohody jasno v několika příštích dnech, zároveň však stále požadují v zásadních sporných bodech ústupky od druhé strany.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Právě v přechodném období chtěly strany domluvit a sepsat, jak si představují své vztahy od počátku roku 2021. Pokud nenajdou shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

"Pořád doufáme, ale prostě může přijít chvíle, kdy uznáme, že je na čase to odpískat, tak to zkrátka je," řekl dnes britským médiím Johnson. Zopakoval své dlouhodobé tvrzení, že Británie bude i po skončení přechodného období hospodářsky prosperovat, ať už s dohodou zajišťující přístup na jednotný unijní trh, či bez ní.

Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

Poté, co von der Leyenová a Johnson v pondělí večer dospěli k závěru, že průběh posledních intenzivních rozhovorů uzavření dohody stále neumožňuje, sešel se dnes ráno Barnier v Bruselu se svým britským protějškem Davidem Frostem, aby připravili podklady pro schůzku lídrů.

"Nikdy nebudeme obětovat svou budoucnost kvůli přítomnosti. Přístup na náš trh má své podmínky," napsal na twitteru Barnier poté, co přiblížil podrobnosti přetrvávajících rozporů unijním ministrům pro evropské záležitosti. Dodal, že země sedmadvacítky jsou v neochotě ustupovat v zásadních tématech stále jednotné.

"Chceme dospět k dohodě, ale ne za každou cenu. Nyní potřebujeme politickou vůli v Londýně," vzkázal britské straně německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth, který ministerské schůzce předsedal. Johnson však ústupky v otázkách rybolovu či státní podpory firem odmítá, neboť podle něj ohrožují britskou suverenitu nově nabytou právě odchodem z EU.

Zatím není zcela jasné, kdy se britský premiér se šéfkou unijní exekutivy v Bruselu sejde. Podle mluvčího komise by však setkání nemělo přinést definitivní rozhodnutí o osudu rozhovorů, ale spíše poskytnout vyjednávačům vodítka do finální fáze.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:27 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

V Portugalsku se zpřísní restrikce, zemí se šíří britská mutace

21.01.2021 16:13 Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy,…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

EU i Německo jsou připraveny jednat s Bidenem, míní Merkelová

21.01.2021 12:14 Německo i Evropská unie jsou připraveny jednat s vládou nového amerického prezidenta Joea Bidena.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama