Dohoda na rozpočtu EU je zatím nereálná. Bude další summit?

Dohoda na dlouhodobém rozpočtu Evropské unie během probíhajícího summitu v Bruselu je nereálná. Novinářům to dnes řekla dánská premiérka Mette Frederiksenová, jejíž země patří ke čtveřici států trvajících na výrazném snížení celkového objemu rozpočtu na období 2021 až 2027.

Přidejte svůj názor

Evropská Unie
doporučujeme

Spolu s Nizozemskem, Rakouskem a Švédskem i po nočních jednáních s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem trvá Dánsko na svých požadavcích, dodala premiérka. Rumunský prezident Klaus Iohannis prohlásil, že se kvůli rozpočtu bude muset zřejmě svolat další summit.

"Myslím, že šetrná čtyřka jasně sdělila, jak vidí vyjednávání o rozpočtu, a to jsme řekli jak našim kolegům, tak Michelovi," prohlásila při příchodu na dnešní jednání Frederiksenová. Použila přitom označení, které se vžilo pro zmíněnou čtveřici zemí v souvislosti s jejich základním požadavkem snížit rozpočet na jedno procento hrubého národního důchodu (HND) EU. Michelův návrh, který v tomto směru podporuje velká část ostatních zemí, počítá s výší 1,074 procenta, což je přibližně o 75 miliard eur více.

Dánsko podle Frederiksenové nechce jednání blokovat a sama premiérka je prý připravena zůstat na summitu klidně do neděle, avšak naději na dohodu nevidí reálně.

Podobně se ráno vyjádřilo několik dalších lídrů včetně rumunského prezidenta. "Většina z nás není velmi optimistická v očekávání výsledků. Je velmi pravděpodobné, že bude nový summit věnovaný rozpočtu," řekl novinářům Iohannis, podle něhož se zatím účastníci o svolání další schůzky nebavili.

Několik diplomatů ráno řeklo, že Michel zatím nepřichystal žádný upravený návrh, který by umožnil pokrok v jednáních. Od nejbližších hodin se proto neočekává zásadní průlom.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor na "koronavirové kriminálníky". Pandemii se rychle přizpůsobilo i…

30.03.2020 09:19 Obchodování s rouškami či falešnými vakcínami, podvody cílené na seniory, zneužívání dětí na…

Německo hlásí 4751 nových případů koronaviru, obětí je celkem 455

30.03.2020 08:21 V Německu za neděli vzrostl počet nakažených koronavirem o 4751 na 57.298 případů a zemřelo 66 lidí…

Hrozí propad HDP o 30-50 %. Experti přirovnávají krizi k rozpadu SSSR

30.03.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirová krize v Evropě bude mít pravděpodobně ekonomický dopad, jaký jsme za našich…

Německo v šoku. Ministr financí Thomas Schäfer spáchal sebevraždu, asi…

29.03.2020 22:21 Aktualizováno Hesenský ministr financí Thomas Schäfer spáchal sebevraždu, pravděpodobně kvůli tomu, že byl …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama