Dohoda o brexitu přináší stabilitu, řekl Barnier. V budoucnu chce pracovat ve prospěch Francie

Hlavní unijní vyjednavač Michal Barnier dnes prohlásil, že dosažení dohody o budoucích vztazích Evropské unie a Británie přineslo úlevu a stabilitu lidem i podnikům. Zůstává ještě několik témat, včetně zahraniční politiky, která potřebují upřesnění. Po skončení jednání chce Michel Barnier pracovat ve prospěch své rodné Francie, píše Reuters s odvoláním na rozhovor se stanicí Franceinfo.

David Frost (vpravo) během brexitových vyjednávání s Michelem Barnierem.
doporučujeme

"Uskutečnili jsme řádný brexit," uvedl Barnier. Součástí dohody však nejsou zahraniční vztahy, o kterých musí ještě EU a Británie jednat. Podle Barniera je lepší se Spojenými státy a s Čínou vyjednávat jako člen EU než samostatně, ale chápe a respektuje britskou touhu po samostatnosti. Členské státy EU jsou podle něj také suverénní, ale společně jsou silnější, uvedl Barnier v rozhovoru.

V budoucnu chce Barnier věnovat svou energii službě vlasti, chce se podílet na jejím dalším pokroku. Francie podle něj v současnosti potřebuje "jednotu, solidaritu a spravedlnost," píše Reuters.

Barnier neupřesnil, jakým konkrétním plánům se chce věnovat, ani zda má politické ambice. Ve Francii budou za necelé dva roky prezidentské volby, připomíná Reuters.

Barnierovi bude v lednu 70 let. Než začala jednání o odchodu Británie z EU, jeho politická kariéra spěla ke svému závěru, píše list Midi libre. Začal jako regionální politik, má za sebou několik ministerských postů a neúspěšnou kandidaturu na post předsedy Evropské komise, kterým se tehdy stal Jean-Claude Junker. Brexit podle francouzských médií otevřel Barnierovi cestu zpět do nejvyšších pater politiky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama