Dohra voleb na Slovensku: Fico chce změny ve své straně Směr-SD, sám čelí výzvě k odchodu

Bývalý nejdéle sloužící slovenský premiér Robert Fico po porážce své strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) v únorových volbách čelí otevřené výzvě k odchodu z jejího čela. Dosud jediný předseda Směru-SD od jeho založení v roce 1999 Fico se dopoledne vyslovil pro změny, jež by posílily postavení sociálních demokratů v politice. Před novináři ale neuvedl, zda je připraven přenechat vedení strany některému ze svých kolegů.

Robert Fico, slovenský expremiér

Odpoledne pak místopředseda strany a expremiér Peter Pellegrini za účasti dalších tří zástupců z vedení Směru-SD řekl, že Fico by měl v zájmu strany odejít z předsednické funkce. Slovenská média již dříve uvedla, že kvůli střetu Fica s Pellegrinim hrozí straně rozkol.

"Pokud chce pan předseda Fico pomoci Směru, sociální demokracii na Slovensku, dozrál čas k jeho odchodu z čela strany. Pomůže Směru stát se silnějším, zásadně zvýší jeho koaliční potenciál, dá prostor nové generaci politiků, která je připravena bojovat," řekl Pellegrini novinářům na briefingu, na kterém vystoupil spolu s dalšími dvěma místopředsedy strany a také se členkou jejího širšího vedení. Pellegrini již dříve projevil zájem o křeslo předsedy Směru-SD a pro případ neúspěchu naznačil možnost odchodu ze stranických řad.

Podle Pellegriniho má Fico poslední možnost, aby se vyhnul osudu někdejších slovenských premiérů Vladimíra Mečiara či Mikuláše Dzurindy, jejichž politické formace zanikly nebo existují jen formálně. "Pokud nechce (Fico) tragicky naplnit jejich heslo - stranu jsem založil, stranu i zničím - je pro něj dnes jedinečná možnost dát svým odchodem straně naději na lepší budoucnost," řekl Pellegrini, který na rozdíl od Fica patří k nejdůvěryhodnějším politikům na Slovensku.

Pellegrini vystřídal Fica v čele vlády v roce 2018 poté, co Fico podal demisi na funkci premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pellegrini byl volebním lídrem Směru-SD v letošních parlamentních volbách, ve kterých sociální demokraté dosáhli lepšího výsledku, než jim předpovídaly sondáže. Navzdory tomu ale skončili v opozici.

Fico dříve během dne hovořil o potřebě změn ve straně. "Velmi mi záleží na tom, aby došlo ke změnám, které udělají ze Směru-SD silnější opoziční politickou stranu. Nebudeme je dělat proto, aby se naplnily něčí osobní ambice. Potřebujeme nové bojovníky, nikoli teoretiky a ´sluníčkáře´," řekl na tiskové konferenci Fico, který post předsedy vlády zastává deset let.

Podle Fica Směr-SD umožnil politickou kariéru řadě svých členů, včetně Pellegriniho. "Je třeba si uvědomit, že Směr-SD dal neobvyklé možnosti pro růst a kariéru. Nyní je otázka opačná - co uděláme pro Směr. Očekávám od lidí, kteří dostali závratnou politickou kariéru, že nyní budou dělat pro Směr," uvedl Fico. Dodal, že sám chce změnit své chování jako politika.

Fico odmítl odpovědět na dotaz, zda by se spokojil s funkcí čestného předsedy Směru-SD. Dříve řekl, že chce vést silnou levicovou stranu.

Podle slovenských médií Směr-SD, kterému dlouhodobě klesá popularita mezi voliči, kvůli souboji Fica s Pellegrinim o post šéfa strany stojí na pokraji rozkolu. Pellegriniho podle tisku podporují někteří funkcionáři strany, většinu ve vedení Směru-SD má prý ale Fico.

Směr-SD byl do letošních voleb u moci s výjimkou necelých dvou let od roku 2006. V tomto období Fico neuspěl s ambicí stát se prezidentem či šéfem ústavního soudu. Nyní pětapadesátiletý Fico přiznal problémy s krevním tlakem, kvůli kterým se například nezúčastnil prosincového sněmu své strany. V roce 2016 se podrobil operaci v kardiologickém centru.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama