Dolní Sasko přijme uprchlické děti? V Řecku mají horší podmínky než v Africe

Dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius (SPD) chce z řeckých uprchlických táborů do Německa přemístit 100 až 200 dětí mladších 14 let. Řekl to listu Die Welt. Jeho iniciativa, která připomíná snahy některých politiků v Česku, ale zatím nemá dostatečnou podporu. A to navzdory tomu, že by vzhledem k celkovému počtu žádostí o azyl, kterých loni v Německu bylo 111.094, šlo o zanedbatelný počet běženců.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"Nemohu přijmout to, že jsou v Evropě děti ponechány napospas nemocem a násilí v žalostných táborech," zdůvodnil Pistorius své snahy. "Potkal jsem tam doktory, kteří se zrovna vrátili z misí v krizových oblastech Afriky a podmínky na Lesbosu považovali za horší než tam," poznamenal ke své návštěvě Řecka z konce loňského roku.

Právě tehdy s iniciativou poprvé přišel, když prosazoval přijetí kolem 1000 dětí Německem a dalšími evropskými zeměmi, které by k tomu byly ochotné. Podle OSN bylo na konci loňského roku v řeckých táborech přes 5300 dětí a mladistvých, kteří do Evropy přišli bez rodičů.

Na návrh Pistoriuse sice reagovaly pozitivně spolkové země Dolní Sasko, Berlín a Durynsko a pro přijetí se vyslovil také třeba šéf Zelených Robert Habeck, spolková vláda plán ale odmítla jako "sóloakci" a zdůraznila, že je třeba hledat celoevropská řešení.

"Věřím, že se nám přesto podaří dostat odtamtud přinejmenším některé hodně malé děti," stále doufá devětapadesátiletý politik, který se v této věci hodlá angažovat i nadále.

S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni i česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Podpořili ji také další opoziční politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale několikrát zopakoval, že Česko žádné migranty přijímat nebude. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak minulý víkend řekl, že Řecko odmítlo zaslat požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci. Tím je podle něj celá záležitost uzavřená.

Iniciativa Češi pomáhají loni oznámila, že má seznam zhruba 200 rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout. Zakladatel iniciativy Jaroslav Miko tehdy řekl, že český ministr vnitra žádal o seznam syrských dětí a řecká strana opakovaně odmítla vybírat potřebné podle státní příslušnosti. V neděli Hamáček řekl, že ČR by mohla z Řecka přivézt Afghánce a Pákistánce ve věku od 16 do 18 let, což prý ale považuje za bezpečnostní riziko.

Podle údajů úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo loni na konci prosince v Řecku celkem 5301 dětí bez doprovodu, 1045 z nich žilo mimo jakákoli zajištěná ubytovací zařízení. Z celkového počtu více než 5000 osamocených dětí bylo 4909 chlapců a 392 dívek, asi devět procent těchto dětí, tj. 461, bylo mladších než 14 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozšíří se důl Turów? Čeští ekologové se mohou odvolat

17.02.2020 18:16 Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se…

Šokující odhalení. Odinovi vojáci v Německu chystali masakr muslimů

17.02.2020 17:43 Aktualizováno Skupina extremistů zadržená v pátek při razii německé policie v šesti spolkových zemích zřejmě…

Bulharská policie našla v chladírenském voze 15 migrantů

17.02.2020 17:36 Bulharská policie dnes na hraničním přechodu Vidin s Rumunskem odhalila v chladírenském kamionu…

Ve Francii začalo projednávání kontroverzní důchodové reformy

17.02.2020 17:14 Dolní komora francouzského parlamentu dnes začala projednávat kontroverzní návrh zákona o důchodové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama