Dolní Sasko přijme uprchlické děti? V Řecku mají horší podmínky než v Africe

Dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius (SPD) chce z řeckých uprchlických táborů do Německa přemístit 100 až 200 dětí mladších 14 let. Řekl to listu Die Welt. Jeho iniciativa, která připomíná snahy některých politiků v Česku, ale zatím nemá dostatečnou podporu. A to navzdory tomu, že by vzhledem k celkovému počtu žádostí o azyl, kterých loni v Německu bylo 111.094, šlo o zanedbatelný počet běženců.

Uprchlíci, ilustrační foto

"Nemohu přijmout to, že jsou v Evropě děti ponechány napospas nemocem a násilí v žalostných táborech," zdůvodnil Pistorius své snahy. "Potkal jsem tam doktory, kteří se zrovna vrátili z misí v krizových oblastech Afriky a podmínky na Lesbosu považovali za horší než tam," poznamenal ke své návštěvě Řecka z konce loňského roku.

Právě tehdy s iniciativou poprvé přišel, když prosazoval přijetí kolem 1000 dětí Německem a dalšími evropskými zeměmi, které by k tomu byly ochotné. Podle OSN bylo na konci loňského roku v řeckých táborech přes 5300 dětí a mladistvých, kteří do Evropy přišli bez rodičů.

Na návrh Pistoriuse sice reagovaly pozitivně spolkové země Dolní Sasko, Berlín a Durynsko a pro přijetí se vyslovil také třeba šéf Zelených Robert Habeck, spolková vláda plán ale odmítla jako "sóloakci" a zdůraznila, že je třeba hledat celoevropská řešení.

"Věřím, že se nám přesto podaří dostat odtamtud přinejmenším některé hodně malé děti," stále doufá devětapadesátiletý politik, který se v této věci hodlá angažovat i nadále.

S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni i česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Podpořili ji také další opoziční politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale několikrát zopakoval, že Česko žádné migranty přijímat nebude. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak minulý víkend řekl, že Řecko odmítlo zaslat požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci. Tím je podle něj celá záležitost uzavřená.

Iniciativa Češi pomáhají loni oznámila, že má seznam zhruba 200 rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout. Zakladatel iniciativy Jaroslav Miko tehdy řekl, že český ministr vnitra žádal o seznam syrských dětí a řecká strana opakovaně odmítla vybírat potřebné podle státní příslušnosti. V neděli Hamáček řekl, že ČR by mohla z Řecka přivézt Afghánce a Pákistánce ve věku od 16 do 18 let, což prý ale považuje za bezpečnostní riziko.

Podle údajů úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo loni na konci prosince v Řecku celkem 5301 dětí bez doprovodu, 1045 z nich žilo mimo jakákoli zajištěná ubytovací zařízení. Z celkového počtu více než 5000 osamocených dětí bylo 4909 chlapců a 392 dívek, asi devět procent těchto dětí, tj. 461, bylo mladších než 14 let.

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Související:

Právě se děje