Dotaci na opravu jízdního kola využilo už přes milion Francouzů

Více než milion francouzských cyklistů již využilo dotaci ve výši 50 eur (asi 1300 Kč) na opravu starého jízdního kola. Příspěvek letos zavedla vláda v rámci opatření na boj s koronavirem a ve snaze motivovat lidi, aby jezdili víc na kole. Informovala o tom agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Francouzská vláda po první uzávěře na jaře začala nabízet příspěvky na opravu starých jízdních kol. Po víkendovém rozvolnění druhé uzávěry byl nyní dotační program prodloužen do konce března nadcházejícího roku.

"Vláda chce po druhém lockdownu motivovat Francouze, aby víc využívali kola k dopravě," uvedla dnes v Paříži ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová. Asi polovina z těch, kdo příspěvek využili, podle ní jezdila na kole předtím jen velmi zřídka. "Na sedla se vrátilo asi 500.000 lidí," uvedla. Každý den na kole jezdí asi jen tři procenta Francouzů, vláda chce toto číslo ztrojnásobit.

Pompiliová představila nový tříletý program v hodnotě 30 milion eur (cca 780 milionů Kč), který má zlepšit podmínky pro lidi jezdící do práce na kole. Vzniknout by v rámci něj mělo kolem 20.000 bezpečných parkovacích míst pro kola.

Ve Francii je podle šéfa francouzské cyklistické federace Oliviera Schneidera 25 až 40 milionů jízdních kol, zhruba 15 milionů z nich je ale ve špatném stavu. "Dotační program na opravy je skvělý způsob, jak vrátit stará kola na silnici, "uvedl Schneider s tím, že po nových jízdních kolech je celosvětově velká poptávka a mohou být těžko k dostání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama