Německo se chystá přijmout 1500 migrantů z řeckých ostrovů

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer se dohodli na plánu přijmout dalších zhruba 1500 uprchlíků z řeckých ostrovů. Informovala o tom dnes agentura DPA, podle níž má jít o rodiny s dětmi.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Němečtí politici v posledních dnech jednají o přijetí většího množství migrantů v souvislosti s požárem, který minulý týden zničil uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos. O přístřeší tam přišlo více než 12.000 lidí.

Seehofer už minulý týden řekl, že Německo "v prvním kroku" přijme 100 až 150 nezletilých uprchlíků z Morie. O čtyři stovky nezletilých migrantů se podle něj hodlá podělit nejméně deset evropských zemí.

Podle DPA by mělo Německo přijmout rodiče a děti, kterým už bylo v Řecku přiznáno právo na ochranu. Návrh už byl podle informací německé tiskové agentury projednán s řeckou vládou.

Na přijetí nejen nezletilých sirotků z Lesbu naléhají kromě politiků z konzervativního bloku CDU/CSU také koaliční sociální demokraté (SPD), Zelení a Levice a mnohé německé obce.

Návrh Merkelové (CDU) a Seehofera (CSU) bude ještě vyžadovat souhlas SPD. Ta přitom ústy své spolupředsedkyně Saskie Eskenové požadovala, aby Německo přijalo několik tisícovek uprchlíků z Řecka.

Řecké úřady se domnívají, že tábor Moria, který už léta trpí beznadějnou přeplněností, zapálili sami migranti. Situace tam eskalovala poté, co se mezi nimi objevil koronavirus.

Německá vláda nyní chce na Lesbos podle DPA vyslat delegaci, která má zjistit, kdo nejnaléhavěji potřebuje pomoc. Cílem je použít při výběru "objektivní kritéria", aby "nevznikaly žádné nekontrolované následky", zaznělo podle DPA z německého ministerstva vnitra.

Samotné řecké úřady oficiálně ostatní země nežádaly, aby přijaly další migranty kromě 400 nezletilců bez dospělého doprovodu. Na Lesbu se mezitím začalo s výstavbou stanového tábora pro migranty, kteří přišli o střechu nad hlavou. Mnozí se ale obávají, že v táboře budou zavřeni, a další doufají v přesídlení na řeckou pevninu nebo do jiné evropské země, poznamenala DPA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zřejmě nezařadí celé Česko na seznam rizikových oblastí

23.09.2020 18:37 Německo dnes zřejmě nezařadí celou Českou republiku jako epidemicky rizikovou oblast, mimo seznam…

Řecko zpřísňuje podmínky pro Čechy. Bez testu na covid se do země…

23.09.2020 18:12 Češi budou smět od pondělí do Řecka jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72…

Covid na Slovensku: Padl nový rekord v počtu nakažených za den

23.09.2020 17:04 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy…

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 16:56 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama