Draghi má pro novou italskou vládu předběžnou podporu dvou stran

Designovaný italský premiér Mario Draghi dnes získal předběžnou podporu dvou důležitých politických stran pro vytvoření nové vlády. Informovala o tom média. Nový kabinet musí rozhodnout o využití více než 200 miliard eur (přes pět bilionů korun) z fondů EU určených na pomoc ekonomice vážně postižené pandemií.

Mario Draghi
doporučujeme

Podporu pro Draghim formovaný kabinet dnes naznačily populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), které má největší parlamentní klub, a největší pravicová strana Liga. Podle agentury AP obě strany uvedly, že jsou připravené ponechat stranou vzájemnou rivalitu pro dobro země a v zájmu zvýšení potenciálu vlády národní jednoty vytvořené na širokém základě. Pro vládu vedenou Draghim se předtím už vyslovila strana Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconi.

Prezident Sergio Mattarella pověřil 73letého bývalého guvernéra Evropské centrální banky sestavením nové vlády ve středu. Pro nestraníka Draghiho se rozhodl poté, co se nepodařilo najít většinu v parlamentu pro koaliční kabinet. Itálie se nachází ve vládní krizi od konce ledna, kdy podal demisi kabinet premiéra Giuseppa Conteho.

Pokud by Draghi většinu v parlamentu nenašel, mohl by prezident sestavením vlády pověřit jinou nadstranickou osobnost. Další možností je rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb.

Další kolo konzultací čeká Draghiho příští týden. Očekává se, že se setká i s představiteli odborů, lobbistických skupin a občanské společnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 20:29 Aktualizováno Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Janša vyzval EK, aby přijela do Slovinska prověřit údajné ohrožení…

26.02.2021 18:30 Aktualizováno Slovinský konzervativní premiér Janez Janša dnes v otevřeném dopise vyzval předsedkyni Evropské…

Česko je odstrašujícím příkladem, za hraniční kontroly si může samo, zní z…

26.02.2021 16:51 Za obnovení kontrol na německo-českých hranicích si může sama Česká republika, která je v boji s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama