Druhá vlna se v Itálii rozjela naplno. Za den dvě desítky tisíc nakažených

Italské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 21.994 nově potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvyšší denní nárůst od počátku pandemie. Úmrtí spojených s nemocí covid-19 za posledních 24 hodin přibylo v Itálii 221, což je nejvíce za den od poloviny května. Agentura ANSA dnes také informovala o případech vyčerpaných zdravotníků, kteří čekají dlouhé hodiny před nemocnicemi s pacienty s podezřením na covid-19 v sanitkách.

Benátky

Kvůli zhoršující se epidemické situaci italská vláda od začátku tohoto týdne zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Zatím měsíc budou muset tamní bary a restaurace zavírat v 18:00, zavřela se kina, divadla či posilovny i lyžařská střediska a některé regiony už minulý týden vyhlásily noční zákaz vycházení. Už dříve vláda nařídila nošení roušek mimo domov i venku, nově též naléhá na občany, aby necestovali, není-li to nutné.

Proti novým opatřením se od víkendu v některých italských městech konaly demonstrace, které někde přerostly ve střety s policisty. A zatímco v Miláně či Turíně někteří házeli na policisty kameny, italští zdravotníci padají vyčerpáním. Symbolem obětavé práce lékařů a sester se podle agentury ANSA stala tento týden fotka sestřičky, která usnula na volantu v sanitce při čekání, než nemocnice v Palermu přijme přivezeného pacienta.

Snímek spící zdravotní sestry, která má na sobě ochranný oblek a plastový štít na obličeji, odvysílala i italská státní televize RAI. Na facebook ho vyvěsil její kolega. "Přemýšlím o tom, co jsem dnes zažil se svým týmem, čekali jsme osm hodin s pacientem s podezřením na covid v sanitce, osm nekonečných hodin, a to ještě není tomu všemu konec," napsal k fotce zdravotník.

Také televize SkyTG22 dnes na svém serveru zveřejnila příznačný obrázek této doby: fotku tří zdravotníků v ochranných oblecích odpočívajících na lavičce v parku ve městě Cagliari na Sardinii. Připsala k tomu, že v některých případech čekají zdravotníci záchranné služby s pacientem před nemocnicemi na Sardinii i 12 hodin.

Agentura ANSA připomněla, že symbolem obětavosti italských zdravotníků se během první vlny na jaře stala fotka sestřičky Francesky Mangiatordiové ze severoitalského města Cremona, která usnula vyčerpaná za stolem před počítačem. Na sobě měla rovněž ochranný oblek a roušku.

Itálie patřila na jaře během první evropské vlny pandemie covidu-19 k nejhůře postiženým zemím. Koncem března a začátkem dubna v Itálii přibývalo denně několik stovek úmrtí spojených s covidem-19, jeden den jich bylo i přes 900. V posledním týdnu přibývá v Itálii denně přes sto takových úmrtí. Nárůsty nakažených za den jsou nyní v Itálii výrazně vyšší než na jaře, dělá se ale i mnohem víc testů. Za poslední den bylo v Itálii provedeno 174.398 testů. Na jaře byl nejvyšší denní nárůst nakažených na 6500.

V Itálii, která má asi 60 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo téměř 565.000 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Úmrtí s covidem-19 registruje Itálie na 37.700, což je šestý nejvyšší údaj na světě podle americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze…

21.10.2021 21:09 Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze…

Vichr v Německu způsobil problémy v dopravě, několik zraněných

21.10.2021 20:45 Vichřice, která dnes zasáhla Česko, napáchala škody také v Německu. Na mnoha místech způsobila…

Berlusconiho soud zprostil viny v kauze uplácení svědků

21.10.2021 20:04 Soud dnes zprostil viny italského expremiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho v procesu, v…

Související:

Právě se děje

reklama