Duda je pro zmírnění protipotratové politiky, atmosféra v Polsku se vyhrotila

Polský prezident Andrzej Duda dnes prohlásil, že ženy by samy měly mít právo rozhodovat, zda donosí, anebo nedonosí smrtelně poškozený plod. "Není možné, aby právo nařizovalo ženě hrdinství tohoto druhu," řekl prezident rozhlasové stanici RMF FM a poukázal na to, jaké psychické a fyzické strádání by musela snášet žena při donošení plodu se smrtelnými vadami.

Andrzej Duda
doporučujeme

Hlava státu tak podle agentury AP vybočila ze stanoviska konzervativního vedení katolické země. Sám Duda původně přivítal nález ústavního soudu, který minulý týden rozhodl, že přerušení těhotenství kvůli vážnému poškození plodu odporuje ústavě.

Následovalo sedm dnů masových protestů v polských městech proti prakticky naprostému zákazu interrupcí v katolické zemi, jejíž protipotratový zákon beztak patřil k nejpřísnějším v Evropě.

Nyní prezident zdůraznil, že je nadále pro zákaz interrupcí v případě poškození plodu, ale dodal, že by měl být přijat předpis, umožňující ženám přerušit těhotenství, pokud plod má tak závažné vady, že skutečně znemožňují život dítěte a povedou k smrti prakticky hned po narození. Právo na potrat v takovém případě by podle něj mohlo vycházet ze skutečnosti, že ústavní soud ponechal v platnosti možnost legální interrupce v případě, že těhotenství ohrožuje život či zdraví matky, v tomto případě zdraví psychické.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Polská média informovala, že někteří lidé protesty zneužili k vandalským činům, v neděli na různých místech protestující vnikli do kostelů během mší. Poté, co šéf PiS Jaroslaw Kaczyński vyzval k obraně kostelů, aktivisté krajní pravice o středeční noci napadli demonstrantky ve Vratislavy, Poznani a Bialystoku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 15:29 Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

V Trevíru najelo auto na pěší zónu. Dva mrtví, mnoho zraněných

01.12.2020 14:55 Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa vjelo dnes auto na pěší zónu. Na místě zemřeli dva lidé…

Žhář ve Francii zapálil vysílač, tři miliony lidí jsou bez televize

01.12.2020 14:31 V noci na dnešek ve Francii požár poničil druhý největší televizní a radiový vysílač v zemi. Tři a…

Švédka (70) je podezřelá, že desítky let věznila svého syna. Ten prakticky…

01.12.2020 13:39 Švédská policie zadržela 70letou ženu, která čelí podezření, že desítky let věznila doma svého syna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama