Dukovany? Rakousko má s elektrárnou stále problém

Rakousko nesouhlasí s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. V tiskovém prohlášení to uvedlo rakouské ministerstvo udržitelnosti a cestovního ruchu, které spravuje agendu někdejších ministerstev životního prostředí a zemědělství. Reaguje tak na informace, podle nichž nové jaderné bloky v Dukovanech dnes získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA).

"Plánovanou výstavbu odmítáme," uvedlo rakouské ministerstvo a dodalo, že na tomto názoru trvá. Ministerstvo také poznamenalo, že do řízení EIA připojilo svůj názor téměř 80.000 Rakušanů, což dokazuje, že téma české jaderné energetiky je v Rakousku považováno za důležité. "Náš cíl je proto 100 procent obnovitelné energie," dodalo rakouské ministerstvo.

Kritiku vůči vydání kladného stanoviska EIA dnes podle agentury APA vyslovila také někdejší rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová. "Je naprosto nepředstavitelné, že se dnes ještě mohou stavět nové jaderné reaktory," uvedla v prohlášení. "Jaderná elektrárna není technologií budoucnosti, není čistá, není šetrná ke klimatu, není levná a především je nebezpečná," dodala.

Köstingerová žádá řízení EIA zopakovat a také zveřejnit program financování výstavby nových reaktorů, uvedla APA. Také ministerstvo udržitelnosti poznamenalo, že Česká republika ještě o způsobu financování dostavby jaderných elektráren nerozhodla.

Rakousko se vydalo nejadernou cestou výroby elektrické energie. Na základě referenda z roku 1978 se tato alpská republika rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie z jádra. Proto se také dlouhodobě k jaderným energetickým programům sousedních států staví kriticky.

České ministerstvo životního prostředí tvrdí, že stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2400 megawatt bude mít přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Záměr na stavbu jednoho až dvou nových bloků nechala úřadu posoudit společnost ČEZ. Závazné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí není povolením výstavby, ale odborným podkladem pro další řízení.

Čtyři nynější bloky jaderné elektrárny Dukovany byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Plány na případnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik let brzdí nejasnosti o způsobu jeho financování.

Související

Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.
Vláda ČR

Vláda chce nová pravidla pro nominace prezidentských kandidátů. Řešila i Dukovany

Poslanci a senátoři už nebudou moci před volbami prezidenta republiky podpořit kandidaturu více než jednoho prezidentského kandidáta. Návrh na změnu zákona o volbě prezidenta republiky projednala vláda na středeční schůzi. Zabývala se také nezbytnými přípravami dopravní infrastruktury potřebnými k zahájení a následnému průběhu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Dukovany Rakousko jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy