Dva roky od referenda v Katalánsku. Situace je napjatá, na policii létala vajíčka

Tisíce stoupenců samostatnosti Katalánska se dnes sešly v Barceloně na manifestaci u příležitosti druhého výročí referenda o nezávislosti tohoto autonomního regionu na severovýchodě Španělska. Podobné demonstrace se konaly i v dalších katalánských městech. Pozdě večer ještě vyjde pochod k branám vězení v Lledoners, kde je ve vazbě několik členů bývalé katalánské vlády obžalovaných ze vzpoury právě za uspořádání referenda. Soud má rozhodnout do dvou týdnů a separatisté pro případ odsuzujícího verdiktu vyzývají k občanské neposlušnosti.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

"Odsouzení politických a společenských představitelů země (Katalánska) by znamenalo největší útok na naše základní práva," prohlásil podle agentury AFP bývalý poslanec radikální separatistické strany CUP David Fernández. "Vyzýváme všechny občany, aby reagovali nenásilným bojem a pokojnou občanskou neposlušností," dodal, aniž upřesnil, jaké konkrétní akce se plánují.

V katalánské metropoli Barceloně se podle městské policie na protestní akci během dnešního odpoledne postupně sešlo 18.000 lidí, organizátoři demonstrace ale odhadují počet účastníků na 50.000, napsal na webu list El País. Pochod začal na Katalánském náměstí a pokojně prošel městem. Zástup se cestou zastavil mimo jiné u několika škol, kde byla před dvěma lety hlasovací střediska, v nichž španělská policie zasahovala s cílem překazit referendum.

zdroj: YouTube

Velká protestní akce se konala i ve městě Girona. Začala už časně ráno před kasárnami španělské policie, na něž kolem tří stovek radikálních separatistů házelo vajíčka a petardy. Odpoledne se pak podle údajů policie na náměstí 1. října shromáždilo kolem 13.000 lidí.

Katalánská policie se na demonstrace pořádané v souvislosti s očekávaným rozsudkem nad bývalým katalánským vedením připravovala několik týdnů. V Barceloně byly nachystány k případnému zákroku početné policejní oddíly, a to zejména na nádražích a na hlavních komunikacích.

Kvůli sporům s katalánskou vládou ohledně připravovaných opatření rezignoval šéf místní policie Andreu Joan Martínez; výměna vedení byla oznámena v pondělí. Podle deníku La Vanguardia se místní vládě nelíbilo, že policisté jsou připraveni použít v případě nepokojů slzný plyn.

Výročí referenda, které podle Madridu nebylo v souladu se španělskou ústavou a jemuž se před dvěma lety tehdejší kabinet snažil zabránit varováním, verdikty soudů i policejními zákroky, si před polednem připomněla i nová katalánská vláda. V 19:00 má začít pochod Barcelonou a ve 21:30 půjdou lidé k vězení Lledoners nedaleko města Manresa, aby tam podpořili uvězněné separatistické vůdce.

Kvůli chystanému rozsudku nad katalánskými politiky, jimž hrozí vysoké tresty vězení (jednomu z nich až 25 let), vyhlásila část katalánských odborů na 11. října v regionu generální stávku.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

14.10.2019 12:19 Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil…

Polská vládnoucí strana PiS převálcovala konkurenci, v sejmu budou i…

14.10.2019 12:00 Aktualizováno Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí…

Španělský soud přísně potrestal katalánské politiky. Barbarství, soptí…

14.10.2019 11:54 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud dnes vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní…

Razie po teroru v Paříži: Policie zatkla pět lidí včetně kontroverzního…

14.10.2019 10:47 Policie dnes u Paříže zadržela pět lidí z okolí pachatele útoku nožem na policejní prefektuře ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama