ECDC varuje, že bude nutné kvůli mutacím zpřísnit opatření

Členské země Evropské unie by se měly připravit na to, že v příštích týdnech bude třeba kvůli novým mutacím koronaviru ještě zpřísnit protikoronavirová opatření. Vyzvalo k tomu dnes Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Vysoké riziko nyní podle něj představují mutace původně odhalené v Británii, Jihoafrické republice a Brazílii.

"Pozorujeme nyní, že se epidemická situace v oblastech, kde se zabydlely nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2, zhoršuje," uvedl ředitelka ECDC Andrea Ammonová. "Zvyšující se počet infekcí povede k vyšší míře hospitalizací a úmrtí napříč všemi věkovými skupinami," dodala.

Členské země Evropské unie by proto měly podle ECDC připravit své zdravotní systémy na další zatížení. Unijní agentura vyzvala státy, aby omezily pohyb lidí a zvýšily úsilí ve snaze naočkovat co nejrychleji seniory a zdravotníky.

Nové mutace koronaviru, které vědci poprvé odhalili v Británii, JAR a Brazílii, jsou výrazně nakažlivější než dřívější kmeny. Rozšířené jsou již v desítkách zemí světa. ECDC eviduje už 1300 případů nákazy britskou mutací v zemích EU včetně Česka. V Británii už je tato mutace dominantní. Jihoafrická mutace se zatím prokázala ve 27 případech v deseti unijních zemích.

Podle dosavadních studií jsou sice nové mutace nakažlivější, nezpůsobují ale u infikovaných horší průběh nemoci covid-19.

Lídři zemí EU řeší, jak zlepšit očkování a bránit šíření mutací

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na dnešní večerní videokonferenci hledají způsob, jak zabránit šíření nových mutací koronaviru a co nejméně přitom omezovat pohyb přes hranice. Političtí vůdci sedmadvacítky se rovněž pokoušejí najít cestu k co nejefektivnějšímu pokračování očkovací kampaně, která v současnosti naráží na nedostatek vakcín.

Některé země chtějí tlačit na výrobce či dosáhnout co nejrychlejšího schválení dalších vakcín. Podle unijních činitelů nebude mít videosummit společný závazný výstup a půjde spíše o výměnu podnětů.

Lídři některých zemí, například Německa či Belgie, dávali před začátkem jednání najevo, že se budou snažit přesvědčit své kolegy k přijetí účinných kroků v boji proti šíření mutací, které jsou považovány za nakažlivější než dosavadní varianty viru. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že pokud nebudou sousední země, mezi nimiž zdůraznila kvůli vysokému počtu nově nakažených Česko, souhlasit s přísnějšími pravidly pro testování, může Berlín znovu zavést hraniční kontroly. Belgický premiér Alexander De Croo prohlásil, že se chystá navrhnout zákaz všech zahraničních cest, které nejsou nezbytně nutné.

Vedle testů a restrikcí jsou druhým hlavním tématem jednání lídrů vakcíny. Zástupci několika zemí včetně českého premiéra Andreje Babiše chtějí večer tlačit na co nejrychlejší schválení dalších vakcín Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a na zrychlení produkce očkovacích látek. Unijní země mají v rámci společných nákupů zatím k dispozici dvě vakcíny od výrobců Pfizer/BioNTech a Moderna, koncem ledna by mohla EMA schválit třetí preparát od společnosti AstraZeneca.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová chce šéfy států a vlád ujistit o tom, že Brusel bude naléhat na výrobce, aby zemím dodávali maximální možné množství dávek v co nejkratším čase. Komise v úterý stanovila pro státy nezávazný cíl, aby do léta naočkovaly nejméně 70 procent svých dospělých obyvatel. Zároveň přislíbila, že navzdory místy váznoucím dodávkám a zatím nedostatečným výrobním kapacitám budou mít do konce března dostatečné množství vakcíny k masivnímu očkování.

Premiéři jihoevropských zemí jako jsou Řecko či Portugalsko, které doufají v letní návrat turistů, hodlají během večera získat podporu kolegů pro zavedení jednotného "očkovacího pasu". Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela musí státy v nejprve probrat, za jakých podmínek by celounijní osvědčení mohlo fungovat, aby lidem například usnadňovalo cesty přes hranice. Někteří činitelé upozorňují, že je nejprve nutné vyřešit otázky ochrany soukromí či vyloučit, že by využívání certifikátu diskriminovalo neočkované lidi.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy