Edward Snowden nedostane azyl ve Francii, prohlásil ministr

Francie nemá žádný důvod měnit své rozhodnutí z roku 2013 o zamítnutí azylu bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi. Řekl to dnes podle agentury Reuters francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Osobou, která deníku Guardian prozradila, že americké výzvědné úřady špehují ve velkém občany po celém světě, je Edward Snowden, devětadvacetiletý bývalý technický asistent v CIA a současný zaměstnanec zbrojovky Booz Allen Hamilton. Jeho poslední stopy vedou do čínského hotelu The Miro, odkud však zmizel. Některé aspekty nasvědčují tomu, že by mohl být čínským špiónem.
doporučujeme

Edward Snowden nyní žije v Rusku. V pondělí v jednom rozhovoru uvedl, že by byl rád, aby mu politický azyl udělil francouzský prezident Emmanuel Macron.

zdroj: YouTube

Stalo se tak den poté, co francouzská ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová prohlásila, že by nebyla proti přijetí Snowdena v zemi. Elysejský palác vzápětí vydal prohlášení, že ministryně vyjádřila pouze svůj osobní názor.

Snowden, dlouholetý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a Ústřední zpravodajské služby (CIA), v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže.

Podle serveru WikiLeaks byli terčem odposlechů NSA i evropští státníci včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

V úterý Snowdenovi vyšla kniha vzpomínek nazvaná Permanent Record, kde se podrobně rozepisuje o svém životním osudu a také o tom, proč se rozhodl riskovat svobodu vyzrazením tajných dat. Americké ministerstvo spravedlnosti na něj vzápětí podalo žalobu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 09:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama