Efekt sněhové koule. Před volbami na Slovensku se daří dezinformačním webům

Tradiční zpravodajské portály a weby velkých médií mají na Slovensku před nadcházejícími parlamentními volbami největší dosah na veřejnost, po zohlednění počtu zveřejňovaných příspěvků ale mají nejvyšší průměrný dopad na čtenáře internetové stránky se zavádějícím či dezinformačním obsahem.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Plyne to z analýzy nevládní organizace Globsec, která zkoumala přes 400 stránek a skupin na Facebooku a také zhruba 150 portálů a webů.

"Stránky na Facebooku s problematickým obsahem mají velký 'výtlak' na jednotlivý příspěvek. Největší celkový zásah ale mají (mainstreamová) média, protože produkují nejvíce obsahu," řekla dnes novinářům analytička Globsecu Miroslava Sawirisová.

Na kontroverzních stránkách a ve skupinách sociálních sítí dominovaly spekulace ohledně možné manipulace voleb ze strany nevládních organizací či prostřednictvím průzkumů veřejného mínění. Nejvíce pozitivních informací šířily hlavně o krajně pravicové straně Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko a také o straně Vlast, jejímž volebním lídrem se stal kontroverzní soudce nejvyššího soudu a neúspěšný prezidentský kandidát Štefan Harabin.

Naopak, největší kritice se dostalo exprezidentovi a předsedovi nové strany Za lidi Andreji Kiskovi, ale i nynější hlavě státu Zuzaně Čaputové.

Podle Sawirisové má senzacechtivý obsah větší dosah než tradiční zpravodajství a díky efektu "sněhové koule" na sebe nabaluje značnou pozornost.

Parlamentní volby na Slovensku se uskuteční na konci února příštího roku. Kromě tradičního způsobu vedení kampaně prostřednictvím billboardů strany sází také na propagaci na internetu včetně prezentace na sociálních sítích.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orbán bude vládnout pomocí dekretů. Maďarský parlament schválil sporný…

30.03.2020 16:27 Aktualizováno Maďarský parlament dnes podle očekávání schválil kontroverzní zákon, který vládě umožňuje řídit…

S nákazou koronavirem se potýkají i německé domovy pro seniory

30.03.2020 16:21 Aktualizováno Německé domovy pro seniory se potýkají s nákazou koronaviru, která se dostala do řady zařízení i…

Nizozemsko má 11 750 nakažených, na COVID-19 zemřely už stovky lidí

30.03.2020 16:03 V Nizozemsku stoupl počet nakažených koronavirem na 11.750, počet potvrzených onemocnění se zvýšil…

Senioři mají strach z koronaviru. V domovech důchodců ve Francii se hraje…

30.03.2020 15:37 "Řekli byste, že to je ruská ruleta a že každý čeká, až to na něho padne," prohlašuje Eugène, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama