EK doporučila další cestovní omezení pro vysoce rizikové země

Lidé cestující ze zvláště rizikových států Evropské unie by měli vyjíždět do zahraničí pouze v nutných případech, doporučila dnes Evropská komise. Před příjezdem do cílové země by také podle ní měli povinně podstoupit test na covid-19. Do skupiny vysoce rizikových zemí, jejíž vytvoření komise navrhla, se v současnosti řadí i Česko. Doporučení EK jsou pro členské země nezávazná, o nutnosti zpřísnit cestovní omezení však mluví i část států včetně Německa.

Ilustrační foto
doporučujeme

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) v hodnocení unijních zemí podle nákazy dosud rozeznává tři základní barevné kategorie - zelenou, oranžovou a červenou. K nim nyní přibude tmavě červená, kterou budou označeny státy, kde počet nových případů přesáhne za dva týdny 500 na 100.000 obyvatel. Podle údajů za první dva lednové týdny do tohoto spadá zhruba polovina unijních zemí včetně Slovenska, Španělska či Nizozemska. Česko patřilo v tomto hodnocení mezi nejhorší země, když ve zmíněném období registrovalo přes 1300 nových případů na 100.000 obyvatel.

Řada států již v současnosti nedoporučuje svým obyvatelům cesty do zahraničí a některé země požadují od lidí z rizikových států testy.

"S ohledem na nové varianty (viru) potřebujeme nyní další koordinaci a společnou evropskou snahu k omezení cest, které nejsou nutné," prohlásil dnes eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders, který nový návrh EK prezentoval.

Brusel se snaží předejít plošnému uzavírání hranic mezi státy, kvůli němuž stály na jaře u hraničních přechodů mnohakilometrové fronty kamionů. Komise se proto dlouhodobě přimět unijní země ke sladění cestovních omezení dlouhodobě, ne vždy se to však daří. Zatímco s doporučením ke vzájemnému uznávání covidových testů několik měsíců po návrhu EK souhlasily státy minulý týden, například pravidla pro hodnocení rizikových zemí dosud nesjednotily.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU jednají o spolupráci s NATO i posilování vlastní obrany

26.02.2021 10:46 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes debatují o tom, jak vyvážit posilování obranné…

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama