EK přiznala: Migrace rozděluje Evropskou unii. Česko kvóty odmítá

Hledání společné odpovědi na problémy spojené s migrací rozděluje Evropskou unii příliš dlouho, politická debata se musí uklidnit, protože nelze ztrácet čas. Takto dnes hovořili po jednání unijních ministrů vnitra představitelé nové Evropské komise, kteří mají danou problematiku na starosti. Avizovali bilaterální rozhovory se všemi členskými zeměmi ve snaze přijít s novým "paktem" ohledně migrace a udílení azylu.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Unijní státy se shodují na tom, že současný azylový systém je nutné reformovat, neboť selhal v době vrcholící migrační vlny před čtyřmi lety. Přetíženým jihoevropským státům, na jejichž území čekají v nevyhovujících podmínkách na vyřízení žádostí o azyl desetitisíce lidí, ovšem ostatní země od té doby nedokázaly uspokojivě pomoci. Na nové migrační a azylové politice se EU stále není schopna dohodnout.

Eurokomisař pro podporu evropského způsobu života Margaritis Schinas dnes označil "nový pakt o migraci a azylu" za svůj aktuálně nejdůležitější a nejnaléhavější úkol. "Nemůžeme ztrácet čas, tentokrát to musíme zvládnout. Je mezi námi příliš velká nejednota, která trvá příliš dlouho," prohlásil na tiskové konferenci.

"Členské země jsou připraveny najít nové cesty vpřed, odblokovat zablokovanou situaci kolem migrace," dodala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Podle ní je EU schopna problém vyřešit "spořádaným způsobem", je ale zapotřebí konat pragmaticky, zklidnit debaty na toto téma a vycházet z "fakt a čísel".

Komise dnes podle Schinase prezentovala zástupcům unijních vlád náčrt svých plánů. Dalším krokem je "turné po hlavních městech", při kterém budou eurokomisaři se státy problematiku probírat jednotlivě. Série konzultací má začít ve čtvrtek v Aténách. V pátek bude pokračovat v Turecku, které sice není členským státem EU, ale je pro unii v tomto ohledu "jednou z nejdůležitějších zemí".

České ministerstvo vnitra dnes v tiskové zprávě uvedlo, že ČR je připravena aktivně se zapojit do diskuse o reformě azylové a migrační politiky. Nadále však odmítá povinné přerozdělování migrantů či finanční sankce pro státy, které se odmítnou na systému redistribuce osob napříč EU podílet.

"Musí dojít k vytvoření silného, efektivního, krizi odolného systému, který zároveň zajistí ochranu těm, kteří ji opravdu potřebují," uvedl náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek, který dnes v Bruselu ČR zastupoval. Reforma by se podle něj měla týkat především ochrany vnějších hranic EU či zefektivnění návratů osob, které nemají nárok na azyl.

Česká vláda minulý týden přijala vlažně nový německý návrh ohledně přerozdělování přistěhovalců. Při jeho zavedení by byli migranti po prvotní kontrole na vnější hranici unie rozdělováni mezi členské země, které by měly na starosti vyřízení azylových procedur. Na rozdíl od předchozího mechanismu povinného přerozdělování se v návrhu nehovoří o tom, že by každý stát musel přijmout určité množství uprchlíků.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polští horníci zablokovali trať, po které se přiváží ruské uhlí

18.02.2020 18:21 Polští horníci, kteří se kvůli dovozu levnějšího uhlí z Ruska obávají o práci, dnes na několik…

Uprchlíci berou ztečí Kanárské ostrovy, pátrá se po třech člunech

18.02.2020 18:00 Španělská civilní garda pátrá poblíž Kanárských ostrovů po třech člunech s uprchlíky. Byly na nich…

Mela ve slovenském parlamentu. Nezařazení poslanci okupovali řečnický pult

18.02.2020 17:43 Aktualizováno Skupina šesti nezařazených poslanců dnes obsadila řečnický pult v jednacím sálu slovenského…

Zóna bez gayů? Francouzské město je v šoku, ruší partnerství s polskou obcí

18.02.2020 16:32 Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama