Elektronické cigarety škodí zdraví skoro stejně jako klasické cigarety, tvrdí vědec

Stejně jako klasické cigarety mají i elektronické cigarety mají řadu negativních dopadů na zdraví lidí. Například vyvolávají kardiovaskulární nemoci. Méně škodlivé jsou zahřívací tabákové výrobky, které navíc jsou efektivnější pomoc při snáze přestat kouřit klasické cigarety. Ovšem i zahřívací tabákové výrobky jsou pro zdraví nebezpečné.

elektronické cigarety

Roberto Carnevale z ústavu medicinských a chirurgických věd i biotechnologií univerzity La Sapienza v Římě tvrdí, že si výsledky různých studií, týkajících se zdravotní bezpečnosti elektronických cigaret, často vzájemně odporují. “Z některých výzkumů vyplývá, že zdravotní škoda aerosolu z elektronických cigaret je mnohem menší než z dýmu, který produkují klasické cigarety, a tedy elektronické cigarety mohou být užitečné pro ty lidi, kteří se snaží přestat kouřit,” řekl Carnevale pro EuroZprávy.cz.

Podle něj ale jiná studia naopak přišla se zjištěními, že elektronické cigarety jsou skoro stejně škodlivé jako ty tradiční. Výzkum, který Carnevale dělal spolu s kolegy, potvrzuje výsledky těch druhých studií. “Při porovnání kardiovaskulárních účinků klasických cigaret, elektronických cigaret a zahřívaných tabákových výrobků jsme zjistili, že, i když tato zařízení byla méně škodlivá než klasické cigarety, působily škodu na kardiovaskulární systém,” vysvětlil Carnevale. Podle něj příkladem negativních zdravotních dopadů kouření elektronických cigaret jsou oxidační stres a změny v agregaci trombocytů, krevním tlaku i tepové frekvenci.

Podle předsedy České aliance proti chronickým respiračním onemocněním Vítězslava Kolka nejčastější příčinou rakoviny plic je kouření. Dodal, že elektronické cigarety většinou neobsahují nikotin, a proto poznatelná karcinogenita u nich není. “Ale nevíme přesně, které látky se do těch cigaret dostávají a v tomto se spočívá potenciální riziko,” řekl pro EuroZprávy.cz.

Podle ředitele komunikace firmy Philip Morris Petra Šebka elektronické cigarety mohou obsahovat nikotin, který se přidává do roztoku. Podle něj ale mluvit o zdravotních dopadech elektronických cigaret je problematické, protože je velké množství firem, které je vyrábějí, a proto se jejich kvalita může lišit.

Carnevale se domnívá, že kouření klasických cigaret vyvolává řadu klinických stavů jako různé druhy rakoviny, chronické obstrukční plicní a kardiovaskulární nemoci. Patologickým rizikovým faktorem všech těchto nemocí je oxidační stres. Podle vědce elektronické cigarety ale také vyvolávají oxidační stres, který může způsobit zánět a dysfunkci endotelu. “Oba druhy kouření zvětšují aktivaci a agregaci krevních destiček, kvůli čemuž riziko onemocnění kardiovaskulárními nemocemi u kuřáků je větší,” vysvětlil Carnevale.

Dodal, že je probléme, že se výzkumy efektů elektronických cigaret konají na lidech, které jim jsou vystaveny krátkodobě. Přesnější a podrobnější pochopení účinků těch cigaret vyžaduje dlouhodobé vystavení. “Tyto výzkumy nejen pomohou komplexněji pochopit problém zdravotních rizik elektronických cigaret, ale budou mít i sociální efekt,” řekl Carnevale.

I když podle něj elektronické cigarety mohou pomoci lidem přestat kouřit klasické cigarety, rizikem se jeví to, že mohou podnítit nekuřáky, a to především puberťáky, začít kouřit nejdřív elektronické cigarety a poté přejít i na ty klasické.

Průzkum italského úřadu PASSI ukázal, že pravděpodobnost přestat kouřit u uživatelů elektronických cigaret je menší než u lidí, kteří používají tradiční metody k tomu, aby přestali kouřit jako meditace nebo odvykací plány, a je stejná jako u lidí, kteří při snaze přestat kouřit nevyužívají žádné pomůcky.

Podle Šebka může pomoci přestat kouřit i zahřívací tabák, jehož výhodou je to, že uživatelský rituál tohoto tabákového výrobku je blíže ke zkušenosti s cigaretou než v případě elektronických cigaret. “Navíc pomáhá lidem úplně se vzdát klasických cigaret. Až 75 procent lidí, kteří přejdou na elektronické bezdýmové zařízení IQOS, se zcela vzdají cigaret, což je v porovnání s elektronickou cigaretou mnohem větší číslo,” řekl Šebek pro EuroZprávy.cz.

Podle Carnevale průzkum italského úřadu OSDA v roce 2018 ukázal, že zhruba 75 procent uživatelů elektronických cigaret zároveň kouří i klasické cigarety. Vědec ale zdůraznil, že zahřívací tabákové výrobky také způsobují škodu pro zdraví. “Vyvolávají změnu oxidačního stresu, krevního tlaku, ovlivňují funkci trombocytů. Tyto efekty jsou však menší než u ostatních tabákových výrobků,” řekl Carnevale.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 17:10 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Vědci očekávají další šíření opičích neštovic. V Česku se zatím neobjevily

22.05.2022 21:14 Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Podle Dudy je načase podepsat novou dohodu o vztazích Polska a Ukrajiny

22.05.2022 17:10 Aktualizováno Podle polského prezidenta je načase podepsat novou dohodu o dobrých sousedských vztazích Polska a…

Zákazníkovi se nelíbila cena espressa, na kavárnu zavolal policii

22.05.2022 11:23 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemní plyn bude Evropa podle odborníků potřebovat ještě řadu let

22.05.2022 08:04 Zemní plyn bude Evropa podle oslovených odborníků potřebovat ještě řadu let. Dodávky ruského plynu…

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

20.05.2022 19:53 Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou…

Macron obměnil vládu, v čele diplomacie velvyslankyně z Londýna

20.05.2022 17:16 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Německý resort obrany počítá s darováním tanků Česku

20.05.2022 09:36 Německé ministerstvo obrany v dopise určeném představitelům Spolkového sněmu přiblížilo podrobnosti…

Evropská komise zažalovala Česko za to, že nevynucuje pravidla pro…

19.05.2022 17:47 Aktualizováno Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová…

Související:

Právě se děje

reklama