Elektronické cigarety škodí zdraví skoro stejně jako klasické cigarety, tvrdí vědec

Stejně jako klasické cigarety mají i elektronické cigarety mají řadu negativních dopadů na zdraví lidí. Například vyvolávají kardiovaskulární nemoci. Méně škodlivé jsou zahřívací tabákové výrobky, které navíc jsou efektivnější pomoc při snáze přestat kouřit klasické cigarety. Ovšem i zahřívací tabákové výrobky jsou pro zdraví nebezpečné.

Přidejte svůj názor

elektronické cigarety
doporučujeme

Roberto Carnevale z ústavu medicinských a chirurgických věd i biotechnologií univerzity La Sapienza v Římě tvrdí, že si výsledky různých studií, týkajících se zdravotní bezpečnosti elektronických cigaret, často vzájemně odporují. “Z některých výzkumů vyplývá, že zdravotní škoda aerosolu z elektronických cigaret je mnohem menší než z dýmu, který produkují klasické cigarety, a tedy elektronické cigarety mohou být užitečné pro ty lidi, kteří se snaží přestat kouřit,” řekl Carnevale pro EuroZprávy.cz.

Podle něj ale jiná studia naopak přišla se zjištěními, že elektronické cigarety jsou skoro stejně škodlivé jako ty tradiční. Výzkum, který Carnevale dělal spolu s kolegy, potvrzuje výsledky těch druhých studií. “Při porovnání kardiovaskulárních účinků klasických cigaret, elektronických cigaret a zahřívaných tabákových výrobků jsme zjistili, že, i když tato zařízení byla méně škodlivá než klasické cigarety, působily škodu na kardiovaskulární systém,” vysvětlil Carnevale. Podle něj příkladem negativních zdravotních dopadů kouření elektronických cigaret jsou oxidační stres a změny v agregaci trombocytů, krevním tlaku i tepové frekvenci.

Podle předsedy České aliance proti chronickým respiračním onemocněním Vítězslava Kolka nejčastější příčinou rakoviny plic je kouření. Dodal, že elektronické cigarety většinou neobsahují nikotin, a proto poznatelná karcinogenita u nich není. “Ale nevíme přesně, které látky se do těch cigaret dostávají a v tomto se spočívá potenciální riziko,” řekl pro EuroZprávy.cz.

Podle ředitele komunikace firmy Philip Morris Petra Šebka elektronické cigarety mohou obsahovat nikotin, který se přidává do roztoku. Podle něj ale mluvit o zdravotních dopadech elektronických cigaret je problematické, protože je velké množství firem, které je vyrábějí, a proto se jejich kvalita může lišit.

Carnevale se domnívá, že kouření klasických cigaret vyvolává řadu klinických stavů jako různé druhy rakoviny, chronické obstrukční plicní a kardiovaskulární nemoci. Patologickým rizikovým faktorem všech těchto nemocí je oxidační stres. Podle vědce elektronické cigarety ale také vyvolávají oxidační stres, který může způsobit zánět a dysfunkci endotelu. “Oba druhy kouření zvětšují aktivaci a agregaci krevních destiček, kvůli čemuž riziko onemocnění kardiovaskulárními nemocemi u kuřáků je větší,” vysvětlil Carnevale.

Dodal, že je probléme, že se výzkumy efektů elektronických cigaret konají na lidech, které jim jsou vystaveny krátkodobě. Přesnější a podrobnější pochopení účinků těch cigaret vyžaduje dlouhodobé vystavení. “Tyto výzkumy nejen pomohou komplexněji pochopit problém zdravotních rizik elektronických cigaret, ale budou mít i sociální efekt,” řekl Carnevale.

I když podle něj elektronické cigarety mohou pomoci lidem přestat kouřit klasické cigarety, rizikem se jeví to, že mohou podnítit nekuřáky, a to především puberťáky, začít kouřit nejdřív elektronické cigarety a poté přejít i na ty klasické.

Průzkum italského úřadu PASSI ukázal, že pravděpodobnost přestat kouřit u uživatelů elektronických cigaret je menší než u lidí, kteří používají tradiční metody k tomu, aby přestali kouřit jako meditace nebo odvykací plány, a je stejná jako u lidí, kteří při snaze přestat kouřit nevyužívají žádné pomůcky.

Podle Šebka může pomoci přestat kouřit i zahřívací tabák, jehož výhodou je to, že uživatelský rituál tohoto tabákového výrobku je blíže ke zkušenosti s cigaretou než v případě elektronických cigaret. “Navíc pomáhá lidem úplně se vzdát klasických cigaret. Až 75 procent lidí, kteří přejdou na elektronické bezdýmové zařízení IQOS, se zcela vzdají cigaret, což je v porovnání s elektronickou cigaretou mnohem větší číslo,” řekl Šebek pro EuroZprávy.cz.

Podle Carnevale průzkum italského úřadu OSDA v roce 2018 ukázal, že zhruba 75 procent uživatelů elektronických cigaret zároveň kouří i klasické cigarety. Vědec ale zdůraznil, že zahřívací tabákové výrobky také způsobují škodu pro zdraví. “Vyvolávají změnu oxidačního stresu, krevního tlaku, ovlivňují funkci trombocytů. Tyto efekty jsou však menší než u ostatních tabákových výrobků,” řekl Carnevale.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 09:56 O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Dohoda o brexitu bude už tento týden? Čas kvapí, řada politiků je skeptická

15.10.2019 09:39 Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie je stále ještě možné uzavřít tento týden. Před…

Uprchlíci se porvali na ostrově Samos, záhy vypukl požár. Zasahovala…

15.10.2019 08:14 Při potyčkách a požáru v přeplněném uprchlickém táboře na řeckém ostrově Samos bylo v pondělí večer…

Nová dohoda o brexitu vázne, ve hře je další summit EU

15.10.2019 07:26 Dosažení brexitové dohody mezi Evropskou unií a Británií se tento týden ještě před unijním summitem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama