"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není známo

Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou domovinu opouští kvůli korupční kauze, zůstává i nadále tajemstvím. Imigrační úřady Dominikánské republiky dnes popřely spekulace o tom, že se monarcha nachází na jejím území.

Podle portugalských médií se zase král odstěhoval do Portugalska, kde strávil část dětství a kde dlouho v exilu pobývali jeho rodiče. Královský palác nesdělil, kam Juan Carlos I. odjel.

Bývalý král, "v rozporu" s informacemi některých španělských médií, podle dominikánského úřadu "nevstoupil na státní území" karibské země. Informace o možném pobytu bývalého krále nemá ani tamní ministr zahraničí, píše AFP. Juan Carlos I. má ve španělsky hovořící zemi na ostrově Hispaniola mnoho přátel.

Názory médií, jejich čtenářů i politiků na Juana Carlose se různí, všichni se však shodují v tom, že bývalý panovník, který své vlasti vládl téměř čtyři dekády a po většinu času byl širokou veřejností respektován a velmi oblíben, je jednou z největších postav španělské historie.

"Přechod k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka si bez něj nelze představit, historie by bez něj byla jiná a zřejmě ne lepší," napsal dnes katalánský deník El Periódico. Podle něj Juan Carlos I. odchodem ze země prokázal Španělsku svou "poslední (špatnou) službu".

Část veřejnosti otce nynějšího krále Felipeho VI. za odchod ze země chválí, jiní tvrdí, že utekl před justicí, třebaže Juan Carlos I. slíbil, že vyšetřovatelům bude k dispozici.

"Útěk Juana Carlose Bourbonského do ciziny je nedůstojným krokem bývalého šéfa státu, který tak nechává monarchii ve velmi kompromitujícím postavení," napsal v pondělí na twitteru místopředseda vlády Pablo Iglesias, který je šéfem radikální levice.

"Plně respektujeme důvody, které vedly k rozhodnutí královské rodiny, tedy vytvořit odstup od údajně pochybného a hanebného chování jednoho z jejích členů," uvedl dnes španělský premiér Pedro Sánchez. "Instituce by neměly být souzeny, měli by být souzeni lidé. A v tomto případě Juan Carlos jasně řekl, že pokud bude třeba, je justici k dispozici - jako jakýkoliv jiný Španěl," dodal ministerský předseda.

Hlavní opoziční strana, Lidová strana (PP), vyjádřila "absolutní respekt" k rozhodnutí Juana Carlose I., které podle ní "dokazuje jeho loajalitu ke Španělsku". PP rovněž vyzdvihla královu "rozhodující úlohu na cestě k demokracii" ve Španělsku.

Kriticky se na adresu královské koruny vyjádřili katalánští separatisté. "Útěk emeritního krále neznamená, že zmizela potřeba vyšetřit a soudit zkaženost monarchie," uvedl šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Šéf frakce katalánských separatistů ve španělském parlamentu Gabriel Rufián nepřímo označil Juana Carlose za "zloděje".

Podezření stran nepravostí Juana Carlose I. v kauze zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii vyplynulo z nahrávek, které policie před několika lety zabavila bývalému policejnímu komisaři Josému Villarejovi, podezřelému z prodeje kompromitujících informací. Na jedné z nahrávek bývalá milenka Juana Carlose I., německá podnikatelka Corinna Larsenová tvrdí, že ji král využil k zakrytí tajných kont ve Švýcarsku.

Juan Carlos I. na trůn nastoupil v roce 1975 po smrti diktátora Franka a byl oblíbený a respektovaný mimo jiné pro nestranné vystupování a neokázalý styl. Ke konci úřadování si ale pokazil pověst výlety na lov do Afriky v době, kdy jeho zemi postihla ekonomická krize. Tehdy mu média přestala i "tolerovat" jeho mimomanželské aféry. Král překvapivě abdikoval v červnu 2014 ve prospěch svého syna.

Související

Více souvisejících

Král Juan Carlos I. (Španělsko) Španělsko portugalsko Král Felipe VI. (Španělsko) Pedro Sánchez Pablo Iglesias

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 26 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 30 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy