Epidemická situace na Slovensku se prý mírně zlepšuje

Nepříznivá epidemická situace na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou se mírně zlepšuje i díky očkování proti covidu-19, v zemi ale nadále platí nejvyšší rizikový stupeň protiepidemického systému. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Dříve bylo Slovensko v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě v přírůstku úmrtí na covid-19. V březnu Bratislava očekává dodávky takového počtu vakcín, který dosud dohromady obdržela od začátku očkování loni v prosinci.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Předpoklad na další období je, že se bude zlepšovat epidemická situace. Je to díky očkování, ale i díky lidem, kteří dodržují opatření," uvedl Krajčí, jenž kvůli vývoji epidemie v zemi čelí výzvám k rezignaci a to i v části koalice. Ministr opakovaně demisi odmítl, zastal se ho i premiér Igor Matovič.

Podle Krajčího se stabilizovala situace v počtu hospitalizovaných s covidem-19, který se ale drží blízko maxima. V zemi kleslo reprodukční číslo a na rozdíl od Česka, Polska, Maďarska či Rakouska se výrazněji nezvýšil počet nových potvrzených případů koronaviru, byť přírůstek zůstává vysoký.

Nakažlivější, takzvanou britskou mutaci koronaviru nově slovenské úřady zjistily u devíti z deseti zkoumaných vzorků.

V současnosti na Slovensku platí nejpřísnější omezení od propuknutí koronavirové nákazy. Večer a částečně v noci není až na výjimky povoleno vycházení, kromě toho úřady ponechaly v platnosti i další restrikce volného pohybu a jiná karanténní opatření.

Slovensko očekává v březnu výrazné navýšení dodávek vakcín proti covidu-19. Po potížích s registrací na očkování Krajčí odvolal šéfa národního centra zdravotnických informací, které systém spravuje. V uplynulých dnech po uvolnění termínů na očkování příslušný internetový portál pod náporem zájemců řádně nefungoval, o rezervace volných míst usilovalo mnoha lidí.

Po připravované změně se zájemci podle ministerstva zdravotnictví nově budou moci zaregistrovat kdykoliv, úřady je pak na podání očkovací látky pozvou. Očkování po změnách strategie až na výjimky postupuje podle věku tak, že senioři mají přednost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Evropská komise si chce na fond obnovy od června půjčovat 150 miliard eur…

14.04.2021 16:12 Aktualizováno Evropská komise (EK) si chce první peníze na mimořádný fond pokrizové obnovy ekonomik začít na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama