Epidemická situace v Sasku je vážná, hrozí kritické vytížení JIP

Epidemická situace v Sasku je velmi vážná a země se přiblížila ke kritické obsazenosti lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP). Dnes to na tiskové konferenci prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, podle kterého hrozí opakování stavu z loňského prosince, kdy zdravotnictví v Sasku bylo krok od zhroucení. O Velikonocích proto bude v Sasku zapovězeno shromaždování na veřejnosti.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

"Považuju proto za správné využít velikonoční dny k přerušení řetězce přenosu nákazy," řekl Kretschmer. Dodal, že Sasko takový zásah potřebuje v Německu prakticky nejvíce, neboť si hůře vede jen sousední spolková země Durynsko. "Máme druhé nejhorší hodnoty," uvedl s odkazem na sedmidenní incidenci. Sasko nyní podle Institutu Roberta Kocha (RKI) hlásí ze sedmidenní období 156,1 případu na 100.000 obyvatel, v Durynsku je to takřka 205.

Kvůli opětovné rychlosti šíření koronaviru ale hrozí, že se sedmidenní incidence brzy dostane nad 300. Loni v prosinci přesáhla v Sasku 450, což ale ve srovnání s příhraničními regiony v Česku byla méně než třetinová hodnota. Nejvíce problematický je saský okres Vogtland, kde je incidence přes 405. Tento okres sousedí s Karlovarským krajem.

Pokud se tempo infekce nezpomalí, bude již podle Kretschmera o Velikonocích obsazeno přes 1300 lůžek JIP, což je kritická hodnota. Běžná saská kapacita JIP činí zhruba 1600 lůžek. Před vývojem v nemocnicích varovala dnes také saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s pandemií.

Köppingová prohlásila, že velikonoční svátky, které připadají na 1. až 5. dubna, musí být využity k tažení proti koronaviru. "Od 1. dubna do 5. dubna bude zakázáno shromažďovat se ve veřejném prostoru," uvedla.

Sasko rovněž končí s rozvolňováním poměrů. Návštěvy muzeí či zoologických zahrad budou možné jen s negativním testem, to samé bude platit i pro zaměstnance a zákazníky kadeřnictví. Školy ponechá Sasko otevřené i v regionech se sedmidenní incidencí vyšší než sto, všichni učitelé i žáci ale budou muset dvakrát týdně podstupovat testy. Doposud byl rozbor povinný jednou týdně pro žáky od pátých ročníků, učitelé byli testováni dvakrát týdně.

Opatření jsou podle Kretschmera nezbytná. Uvedl, že cílem je překonat období do konce května, kdy se výrazněji projeví účinky očkování. Kretschmer vysvětlil, že od května by již Německo mělo mít dostatek vakcín k rozsáhlé očkovací kampani.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama