Epidemie Covid-19 rozhádala italské politiky, hledají viníka

Epidemie koronaviru v Itálii rozhádala i tamní politiky, kteří se vzájemně obviňují z toho, kdo nese za rychlý postup nemoci největší zodpovědnost. Premiér Giuseppe Conte obvinil vedení nemocnice v lombardském Codognu, kde se lékaři starali o jednoho z prvních nakažených, že nedodržela všechny hygienické předpisy, což mohlo způsobit rozšíření infekce. Nevyloučil, že dohled nad regionálním zdravotnictvím by mohla převzít vláda. Lombardský guvernér označil premiérovo vyjádření za urážlivé.

Přidejte svůj názor

Giuseppe Conte
doporučujeme

"Ukázalo se, že vedení na úrovni nemocnice se zcela neřídilo bezpečnostními předpisy, což jistě přispělo k šíření (infekce)," řekl premiér Conte v pondělí v televizní stanici Rai 1.

Ačkoli Conte nemocnici konkrétně nejmenoval, vyplynulo z kontextu, že předmětem kritiky je zdravotnické zařízení v patnáctitisícovém Codognu. Tam se koncem minulého týdne potvrdila nákaza koronavirem u 38letého muže. Toho úřady považují za prvního nemocného, který zřejmě přímo nakazil desítky dalších lidí. Na virus byla poté pozitivně testována jeho těhotná manželka a další příbuzní, lékaři a sestry, které se o něj starali, i další pacienti, kteří leželi v téže nemocnici.

Premiér naznačil, že v případě nutnosti by centrální vláda mohla převzít řízení zdravotnictví, které mají v Itálii na starosti jednotlivé regiony. Lombardský guvernér Attilio Fontana kvůli tomu Conteho kritizoval a řekl, že by to porušilo zákonem garantovanou autonomii.

Premiér plánuje na dnešek videokonferenci s guvernéry všech 20 italských regionů, během níž chce se samosprávami koordinovat postup boje proti epidemii. Pokud si to situace bude žádat, chce vláda uplatnit "mimořádná celoplošná" opatření proti šíření nemoci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených ve Španělsku překonal 72 000, mrtvých je 5690

28.03.2020 14:23 Počet nakažených koronavirem ve Španělsku překonal 72.000, za posledních 24 hodin se nákaza…

Slovensko otevírá některé prodejny, znovu otevře i hranice

28.03.2020 14:15 Slovensko umožní od příštího týdne otevřít některé menší prodejny, které byly uzavřeny kvůli…

Počet nakažených prudce stoupá. Česko je 24. nejzasaženější stát světa

27.03.2020 22:05 Aktualizováno Počet lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2 každým dnem stoupá o desítky tisíc. Ve čtvrtek večer…

Zadržují Němci ochranné pomůcky pro Česko? Velvyslanec se brání

27.03.2020 21:12 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podle německého velvyslance Christopha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama