Epidemie covidu-19 je ve Francii podle expertů pod kontrolou

Epidemie covidu-19 je ve Francii podle tamní vědecké rady, která koordinuje boj s pandemií, aktuálně pod kontrolou. Řekl to dnes podle agentury AFP Jean-François Delfraissy, šéf tohoto poradního orgánu francouzské vlády. Z možných scénářů dalšího vývoje epidemie je podle expertů nejpravděpodobnější, že šíření viru zůstane v zemi pod kontrolou také v příštích měsících.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Od poloviny května počet pozitivně testovaných lidí ve Francii pouze dvakrát vzrostl o více než 1000, zatímco denní součet nahlášených obětí byl jen ve čtyřech dnech vyšší než 100. Dnes oficiální bilance obětí narostla na 29.111 poté, co nemocnice za 24 hodin nahlásily 46 úmrtí způsobených koronavirem. Potvrzených případů nákazy za den přibylo 611, což je zhruba o 150 méně než ve čtvrtek.

Vedle relativně pomalého růstu statistiky mrtvých a nakažených ve Francii neustále klesá počet osob hospitalizovaných v souvislosti s epidemií. Počet pacientů ležících kvůli covidu-19 v nemocnicích za poslední den klesl na necelých 12.700, z nichž bylo 1094 na jednotkách intenzivních péče.

"Virus se nadále šíří, zvláště v některých regionech, ale šíří se malou rychlostí," konstatoval dnes Delfraissy v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter. "Tam, kde jsme měli několik desetitisíců případů, kolem 80.000 nových případů denně na počátku března před omezeními, odhadujeme, že nyní jsme na zhruba 1000 případů," řekl profesor a označil to za důležité snížení.

"A především máme všechny nástroje k odhalení těchto nových případů. Máme testy, máme celý systém následné izolace a zjišťování kontaktů, což samozřejmě umožňuje bránit šíření," dodal imunolog.

Vědecká rada ve čtvrtek zveřejnila nová doporučení přípravy na pravděpodobné čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie v následujících měsících.

"Domníváme se, že první scénář, tedy kontrola epidemie, je nejpravděpodobnější. Souvisí to s důsledky omezení pohybu i se skutečností, že tento vir je možná citlivý na určité teploty," naznačil Delfraissy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy