Epidemie ptačí chřipky: Virus řádí na velké farmě v Maďarsku. Pronikne do ČR?

Na velké krůtí farmě na severozápadě Maďarska se objevila ptačí chřipka, podle úřadů jde o silně patogenní subtyp H5N8. Utraceno tak musí být všech více než 50.000 ptáků. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ptačí chřipka se v minulých týdnech objevila rovněž na Slovensku a v Polsku a i tam šlo o subtyp H5N8.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ptáci, zvířata, ilustrační foto
doporučujeme

Na konci loňského a na začátku letošního roku byly zaznamenány případy nákazy ptačí chřipkou nejméně na pěti drůbežích farmách v různých částech Polska. I tam jí zprvu onemocněly krůty. Polsko je největším producentem drůbeže v Evropské unii.

Desátého ledna pak výskyt ptačí chřipky v malochovu na jihu země potvrdily slovenské úřady. Ptačí chřipka na Slovensku byla zjištěna v malochovu u Nitry. Chovatel nahlásil úhyn tří kusů z celkového počtu 22 kusů drůbeže.

Předběžné výsledky vyšetřování ukázaly, že drůbež, která byla chována v otevřeném prostoru, se nakazila volně žijícím ptactvem.

Slovenští veterináři nařídili opatření, jejichž cílem je nákazu utlumit a zabránit jejímu dalšímu šíření. Například v okolí tří kilometrů od místa nákazy zřídili ochranné pásmo.

V ČR se ptačí chřipka objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělští poslanci prodloužili nouzový stav do 26. dubna

09.04.2020 21:14 Aktualizováno Španělský parlament dnes prodloužil nouzový stav a omezení volného pohybu lidí v zemi kvůli…

Loď s migranty nesmí do italských přístavů a prosí o pomoc

09.04.2020 20:43 Loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye se 150 zachráněnými migranty na palubě se ve…

Ve Francii už s nemocí covid-19 zemřelo přes 12 tisíc lidí

09.04.2020 20:25 Od začátku šíření koronaviru SARS-CoV-2 ve Francii umřelo 12.210 nakažených. Oznámil to dnes…

Polsko a Maďarsko prodlužují omezující protikoronavirová opatření

09.04.2020 19:02 Aktualizováno Maďarsko ve snaze zpomalit šíření koronaviru prodloužilo celostátní omezení pohybu na neurčito.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy