Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny odstoupil v souvislosti s korupčním skandálem, se po dnešním hlasování v parlamentu stala Kaja Kallasová ze středopravicové Reformní strany, informovala agentura Reuters.

Kaja Kallasová (Estonsko)
doporučujeme

Kabinet Kallasové složí přísahu v úterý. Opouští jej krajně pravicová Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE), jejíž účast ve vládě Kallasová odmítla.

Třiačtyřicetiletá premiérka slíbila, že země přestane definovat manželství pouze jako svazek mezi ženami a muži, což dosud EKRE blokovala. V rozporu s politikou svého předchůdce kabinet Kallasové zakáže investice do technologií založených na fosilních palivech.

"První věc, kterou budeme řešit, je zdravotní krize," řekla podle pobaltské agentury BNS Kallasová v odkazu na pandemii covidu-19. "Naším cílem je udržet Estonsko co nejotevřenější, aby mohli lidé chodit do práce, děti do škol a aby pokračovala ekonomická činnost."

Ratasova Estonská strana středu (EKK) zůstává ve vládě navzdory obviněním z korupce. Generální tajemník této strany podle prokurátora přijal sponzorský dar ve výši milionu eur (26,2 milionu korun) pro stranu výměnou za politickou podporu developerského projektu Porto Franco v přístavní čtvrti hlavního města Tallinnu. Ratas tvrdí, že o jednání tajemníka nevěděl.

V 15členné vládě Kallasové usedne šest žen a osm členů budou třicátníci nebo čtyřicátníci. Ratas v ní bude chybět, zůstává však šéfem EKK. Příští parlamentní volby se mají konat začátkem roku 2023.

Středopravá Reformní strana sice vyhrála předloňské volby, ale Kallasová na rozdíl od Ratase vládu tehdy nesestavila. Právnička a bývalá členka Evropského parlamentu je dcerou bývalého premiéra Siima Kallase.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama