Estonsko má za sebou vládní krizi. Premiér ustál hlasování o nedůvěře

Estonský premiér Jüri Ratas zdárně přečkal dnešní hlasování o důvěře v estonském parlamentu, které vyvolala opozice v reakci na snahu jednoho z ministrů z menší koaliční, krajně pravicové Konzervativní lidové strany Estonska (EKRE) zbavit se policejního prezidenta. Ratas, jehož koaliční vláda tří stran je u moci teprve tři měsíce, získal podporu 55 zákonodárců, zatímco 40 hlasovalo proti premiérovi, uvedla agentura Reuters.

Jüri Ratas
doporučujeme

Neúspěšný výsledek pokusu o svržení vlády se očekával vzhledem k tomu, že vládní koalice disponuje 56 ze 101 křesel v parlamentu.

Hlasování o důvěře vyvolala největší opoziční Reformní strana poté, co se ministr financí Martin Helme z EKRE pokusil odvolat policejního prezidenta Elmara Vahera. Ratas nicméně uvedl, že má nadále důvěru ve všechny členy své vlády. "Měli jsme mezi koaličními partnery řadu těžkých chvilek, ale předpokládám, že ty mají všechny vlády," řekl.

Reformní strana vyhrála březnové volby, ale ocitla se mimo hru o vládu poté, co se Ratasova Estonská strana středu (EKK) dohodla s EKRE a konzervativní stranou Vlast.

Předsedkyně Reformní strany Kaja Kallasová obvinila Ratase, že není s to svou vládu kontrolovat. "Od vzniku nové vlády premiér čtrnáctkrát odsoudil jednání svého koaličního partnera, omluvil se za něj, anebo vysvětlil jeho slova jako nepravdivá či neodpovídající stanovisku vlády," vypočítala.

Hlasování předcházela menší demonstrace před sídlem parlamentu, kde asi tři stovky premiérových přívrženců, mezi nimiž podle serveru Delfi bylo hodně penzistů, skandovalo "Ratas musí zůstat!". O muže, který naopak křičel "Pryč s Ratasem!", se postarali strážníci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 21:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Bavorsko je připraveno část testů pro české pendlery hradit

21.01.2021 20:58 Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit.…

Nizozemsko zavádí platit zákaz nočního vycházení

21.01.2021 20:15 V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války…

Soud: Rusko je zodpovědné za porušování práv po válce s Gruzií

21.01.2021 19:43 Evropský soud pro lidská práva (ECHR) dnes rozhodl, že Rusko je zodpovědné za porušování lidských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama