EU a Británie jsou stále daleko dohody o rybolovu a státní pomoci

Evropská komise a Británie mírně pokročily v jednáních o budoucích obchodních vztazích, velké rozdíly mezi nimi ale stále panují v otázkách rybolovu a státní pomoci firmám. Dnes to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Na twitteru uvedla, že se dnes s britským premiérem Borisem Johnsonem telefonicky dohodla, že vyjednávající týmy unie a Londýna se budou příští týden snažit hledat dohodu.

Brexit
doporučujeme

Čas pro takovou dohodu se přitom krátí, protože Británii 31. prosince končí přechodné období poté, co letos koncem ledna opustila evropský blok.

"Naše týmy budou příští týden pokračovat v tvrdé práci. Budeme v kontaktu v příštích dnech," napsala na twitteru von der Leyenová.

Případnou smlouvu mezi sedmadvacítkou a Británií musí potvrdit Evropský parlament a také parlamenty národní. Europarlament tak může učinit nejpozději na plenární schůzi plánované na polovinu prosince. Pokud do té doby nebude dohoda hotova, začne se přes Lamanšský průliv od ledna obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO), tedy se všemi cly a komplikacemi, které to bude znamenat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Omezení při cestování na Slovensko se nebude týkat ani dopravců

04.12.2020 19:31 Aktualizováno Zpřísnění podmínek při cestách na Slovensko z rizikových zemí včetně Česka v souvislosti s…

Řecký premiér Mitsotakis porušil koronavirová pravidla výletem do hor

04.12.2020 17:12 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se stal terčem kritiky kvůli výletu na kole do hor, kterým patrně…

Kellner jednal se slovinským premiérem Janšou, patrně šlo o média

04.12.2020 17:07 Český miliardář Petr Kellner ve čtvrtek jednal v Lublani se slovinským premiérem Janezem Janšou.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama