EU by měla úzce spolupracovat s USA i posílit soběstačnost, usnesl se EP

Úzká spolupráce v boji proti novým bezpečnostním hrozbám, koordinace ve vztahu k Číně nebo silnější partnerství v digitálních a ekologických otázkách. To vše by podle dnešního usnesení Evropského parlamentu mělo být do budoucna součástí vztahů mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Ve stanovisku přijatém na plenárním zasedání zároveň europoslanci podpořili větší soběstačnost EU v obranné sféře.

Rezoluce EP je dalším příspěvkem do živých debat ohledně směřování transatlantického partnerství. V návaznosti na úterní rozpravu byla dnes schválena poměrem 550 hlasů ku 83. Europoslanci se v ní přihlásili k "rozsáhlé spolupráci" mezi EU a USA, kterou označili za "základ stability a bezpečnosti" v Evropě. Zároveň vyzvali k posílení společných iniciativ od investic do výzkumu a vývoje po kyberbezpečnost.

Konkrétně požadují například spolupráci při zavádění celosvětové daně z příjmu právnických osob nebo "silnější regulační, ekologické, udržitelné a digitální partnerství" prostřednictvím nově zřízeného orgánu Rada pro obchod a technologie (TTC). Dále europarlament volá po koordinaci sankční politiky "kdykoli je to možné a užitečné", posilování "spolupráce a koordinace mezi USA a EU ohledně Číny" nebo po rozvoji úzké spolupráce při řešení nově se objevujících hrozeb včetně "hybridních hrozeb a dezinformačních kampaní".

Debaty o novém nastavení partnerství v posledních týdnech oživil především odchod amerických vojáků z Afghánistánu a následně oznámení americko-britsko-australského bezpečnostního paktu, který byl ranou pro Francii a její dohodu o dodávce ponorek australské armádě. Vztahy s USA se tento týden neprobíraly jen v Evropském parlamentu, ale i na neformálním summitu EU ve Slovinsku. Předseda Evropské rady Charles Michel v pozvánce na summit vyzval představitele unijních zemí, aby byla EU asertivnější a efektivnější.

Usnesení přijaté Evropským parlamentem v této souvislosti vyjadřuje podporu novému vyvážení odpovědnosti v transatlantických bezpečnostních vztazích. Způsobem, jak snížit zatížení USA, je podle něj prosazování větší soběstačnosti členských států EU v otázkách obrany.

"Jakkoli USA nadále zůstávají nejvýznamnějším mezinárodním partnerem EU (mimo jiné i proto, že globální prosazení některých politik bez koordinovaného postupu EU a USA ani není možné), je zároveň třeba, aby EU byla i samostatně schopná vystupovat na mezinárodním poli jako silný hráč," uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který je členem delegace EP pro vztahy s USA.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 55 minutami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 3 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelem to neskončí? Napětí kvůli válce v Pásmu Gazy může vyústit v masivní konflikt

Generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek upozornil, že eskalující napětí ohledně války v Pásmu Gazy a útoku Íránu na Izrael může vyústit v "celoplošný regionální konflikt" na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy